Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Velikost textu: A A A

Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?

Nájemní smlouva jasně vymezuje práva a povinnosti nájemce a pronajímatele. Vždy musí být vyhotovená písemně a musí také obsahovat zcela přesné informace:

  • adresu, číslo bytu v domě, podrobný popis a rozsah užívaných bytových prostor (patro, počet místností, příslušenství, balkon, sklep, plocha místností i celková plocha v m2)

  • rozpis a výše nájemného a plateb za služby včetně doby splatnosti i případných procentuálních srážek z doby prodlení, přesné informace o termínu a způsobu úhrady i postihu v případě neplacení nájemného (stanovení doby, za kterou dojde k vypovědění smlouvy z důvodu neplacení nájemného)

  • dobu pronájmu (raději na dobu určitou) a délku výpovědní lhůty

  • způsob hrazení oprav v bytě

  • údaje o spolubydlících osobách

  • výši kauce (maximálně trojnásobek měsíčního nájmu), která se po skončení pronájmu nájemci vrací snížená o případnou úhradu vzniklých škod nebo dlužného nájemného

Kromě nájemní smlouvy je potřeba také vystavit evidenční list s výpočtem nájemného, protokol o předání bytu s přesnými hodnotami plynoměru, vodoměru apod., popisem vybavení a stavu bytu způsobilého k užívání a výpis z katastru nemovitostí jako doklad o vlastnictví bytu.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: bydlení, právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Bydlení
Jak zvýšit hodnotu vašeho bytu pro úspěšný prodej?

Pokud vlastníte byt, který byste rádi a výhodně prodali, měli byste se zaměřit na to, jakým způsobem zvýšit jeho cenu. Co…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Bydlení v podnájmu přináší výhody i nevýhody

Nemáte vlastní dům, pozemek či byt a hledáte podnájem? Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení v podnájmu a na co bychom si měli…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

 
<a href=Found. " />
<a href=Found. " /> Found.
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY