Daňová Kobra – pro a proti

Velikost textu: A A A

Daňová Kobra – pro a proti

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 V polovině června zahájil svoji činnost speciální meziresortní vyšetřovací útvar, jehož hlavním cílem je zamezit daňovým únikům v oblasti spotřební daně a daně z přidané hodnoty. Kdo všechno v něm má své zastoupení a co soudí o jeho efektivitě samotní podnikatelé?

Tým s velkými pravomocemi

Pracovní název Kobra je odvozen od svého slovenského předchůdce, kterým se nechalo české ministerstvo financí a ministerstvo vnitra inspirovat.
V týmu jsou zástupci Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, Útvarů pátrání a analýzy z celní správy a specialisté z finanční správy. Jedná se tak o tým složený z pracovníků Policie České republiky, celní i finanční správy zároveň. Týmový a koordinovaný postup, vzájemná výměna informací a větší pravomoci mají být receptem na to, jak zamezit daňovým únikům.

Kobra by měla řešit daňové úniky nejen z hlediska daňového, ale tako z hlediska trestní odpovědnosti. Nashromážděné důkazy budou moci využívat všechny součásti týmu, cílem týmu je zabránit únikům před tím, než k nim vůbec dojde, tedy ve fázi přípravy.

První úspěchy a skepse podnikatelů

Speciální tým si připsal brzy po zahájení činnosti první úspěch, kdy zabránil škodě ve výši 270 milionů korun. Výsledkem bylo také obvinění čtyř osob z krácení daně a dalších povinných plateb.
Kobra se jeví jako zajímavý nástroj, podle dostupných průzkumů však podnikatelé nebo vysocí činitelé větších firem toto nadšení nesdílejí. Obávají se toho, že zřízený tým nenaplní naděje, které do něj vláda a jednotlivá ministerstva vkládají.

Kobra se podle nich stává dalším z řady opatření, které budou mít pouze krátkodobý nebo omezený efekt. Jak se ukázalo na Slovensku, ani účtenkové loterie není lékem na daňové úniky. Otázkou je, zda chorvatský model elektronické evidence tržeb přispěje ke zlepšení výběru daní a zda speciální tým Kobra zabrání daňovým únikům v takovém řádu, jak se očekává.

Kobra nemá sloužit o odhalování drobných daňových podvodů, ale právě těch největších kauz, které odčerpávají ze státní kasy velké množství finančních prostředků v podobě nevybraných daní. 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: daně

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Daně
Účetní program pro snadné vedení daňové evidence. Jak vybrat ten správný?

Chcete si zjednodušit vedení daňové evidence? Pořiďte si účetní program. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný!Na trhu…

Daně
Jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí plátce a neplátce DPH?

Jinak vypadá daňová evidence plátce DPH a jinak daňová evidence neplátce DPH. O jaké rozdíly se jedná?Registrace k DPH je…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Daně
Daňová evidence nebo paušál?

Pokud nevedete daňovou evidenci, můžete uplatňovat výdaje paušálně. Co to vlastně znamená a ve kterých případech se uplatnění…

Práce a podnikání
Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Rozhodli jste se začít podnikat při zaměstnání? Přečtěte si kdo a za jakých podmínek může takto podnikat, co všechno vyřízení…

Daně
Koupě a prodej nemovitosti - jaké daně zaplatíte?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Počítejte s tím, že bez daňového přiznání se to neobejde. Jaké daně budete muset zaplatit?Daň…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY