Konec jednoho daňového ráje

Velikost textu: A A A

Konec jednoho daňového ráje

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Jak informovalo Ministerstvo financí České republika, vstoupila 31. Července 2014 v platnost Smlouva mezi Českou republikou a Lucemburským velkovévodstvím o zamezení dvojímu zdanění a zabránění úniku v oboru daní z příjmu a majetku. Co to znamená o případné zájemce o daňově příznivější destinace, než je Česko?

Konec daňového ráje

Lucembursko bylo oblíbeným daňovým rájem českých podnikatelů, a nejen jich. Podle ministerstva financí se smlouva vztahuje na příjmy připisované od 1. ledna 2015 a později. Týká se nejen daní vybíraných srážkou u zdroje, ale také daně z příjmů a majetkových daní.

Od prvního ledna příštího roku tedy přestává být Lucembursko pro subjekty v České republice jako daňový ráj zajímavé.

Česká republika má uzavřenou stejnou dohodu s více než devadesátkou evropských i mimoevropských zemí. Kdo však odolává, jsou další daňové ráje, které podnikatelům zbývají – Lichtenštejnsko, Andora, Monako nebo San Marino.

Co daňový ráj přináší

V současnosti je možné založit si firmu v daňovém ráji velmi jednoduše, s profesionální poradenskou firmou i prostřednictvím internetu. Čím daňové ráje lákají podnikatele?

Nižší daně nejsou jediným důvodem, proč je využívat jako tzv. daňového domicilu. Jedná se o celý systém daní, kde je možné například v daňových rájích uplatňovat i výdaje, které v České republice uplatnitelné nejsou.

Další výhodou je to, že společnost bude fungovat v jiném právním prostředí, které může být z mnoha hledisek výhodnější. Administrativní zátěž, Česku tolik mezi podnikateli vytýkaná, je rovněž další věcí, která v daňových rájích zcela odpadá nebo není tak výrazná. Majetek společností je navíc chráněn proti věřitelům a vlastnictví je anonymní.

Offshore společnosti neboli společnosti působící v daňových rájích vznikají také proto, že země považovaná za daňový ráj má v mnoha ohledech větší vymahatelnost práva a ochranu podnikatelských subjektů, než je tomu v některých evropských nebo mimoevropských zemích. Oproti evropským ekonomikám podnikatelům přejí, evropské státy jsou orientovány většinou na progresivní formu zdanění, která úspěšným podnikatelům odebírá značnou část zisků.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: daně

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Daně
Účetní program pro snadné vedení daňové evidence. Jak vybrat ten správný?

Chcete si zjednodušit vedení daňové evidence? Pořiďte si účetní program. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný!Na trhu…

Daně
Jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí plátce a neplátce DPH?

Jinak vypadá daňová evidence plátce DPH a jinak daňová evidence neplátce DPH. O jaké rozdíly se jedná?Registrace k DPH je…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Daně
Daňová evidence nebo paušál?

Pokud nevedete daňovou evidenci, můžete uplatňovat výdaje paušálně. Co to vlastně znamená a ve kterých případech se uplatnění…

Práce a podnikání
Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Rozhodli jste se začít podnikat při zaměstnání? Přečtěte si kdo a za jakých podmínek může takto podnikat, co všechno vyřízení…

Daně
Koupě a prodej nemovitosti - jaké daně zaplatíte?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Počítejte s tím, že bez daňového přiznání se to neobejde. Jaké daně budete muset zaplatit?Daň…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY