Nevíte si rady s přehledem pro zdravotní pojišťovnu? Pomůžeme vám

Velikost textu: A A A

Nevíte si rady s přehledem pro zdravotní pojišťovnu? Pomůžeme vám

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Podáním daňového přiznání povinnosti podnikatele nebo živnostníka zdaleka nekončí. Další povinností je vyplnit přehled pro zdravotní pojišťovnu – k čemu slouží, koho se týká a jak tiskopis správně vyplnit?

Kdo podává přehled

Povinnost odevzdat Přehled o příjmech a výdajích se vztahuje na každou OSVČ, tedy i toho, kdo daňové přiznání za příslušné kalendářní období vůbec nepodává. Tato povinnost se vztahuje na:

  • podnikatele v zemědělství,

  • živnostníky,

  • osoby provozující podnikání podle zvláštních předpisů,

  • umělce a autory,

  • společníky veřejných obchodních společností a komplementáře komanditních společností,

  • osoby vykonávající nezávislé povolání, které není živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů,

  • mandatáře na základě mandátní smlouvy a spolupracující osoby.

Přehled a nemocenská

Pokud se OSVČ přihlásí k nemocenskému pojištění a následně čerpá nemocenské, nemusí za daný kalendářní měsíc platit zálohu na zdravotní pojištění.
OSVČ, které k nemocenskému pojištění přihlášeny nejsou, platí zálohy bez ohledu na to, že byly v daném zdaňovacím období v pracovní neschopnosti.
Největší nejasnosti vznikají právě v souvislosti s obdobím, kdy je plátcem zdravotního pojištění stát nebo kdy osoba čerpá nemocenskou z nemocenského pojištění OSVČ. Zásadní je přitom vyplnit, ve kterých měsících nebyl stanoven minimální vyměřovací základ. Ten nebyl stanoven v měsíci, ve kterém po celý kalendářní měsíc:

  • platil za OSVČ pojištění stát – týká se například rodičů pobírajících rodičovský příspěvek, studentů, starobních důchodců,

  • bylo zdravotní pojištění odvedeno ze zaměstnání, a to alespoň v minimální předepsané výši,

  • OSVČ pobírala nemocenské z nemocenského pojištění OSVČ,

  • OSVČ byla člověkem s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, patří mezi držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P,

  • OSVČ dosáhla věku potřebného pro nárok na starobní důchod, ale nesplnila další podmínky pro jeho přiznání, 

  • OSVČ celodenně osobně a řádně pečovala alespoň o jedno dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku (netýká se případů, kdy dítě předškolního věku navštěvuje školské zařízení na dobu přesahující 4 hodiny denně nebo dítě školou povinné školské zařízení na dobu přesahující dobu vyučování, nebo pokud je dítě umístěno do zařízení s celotýdenním nebo celoročním provozem).

Do formuláře je samozřejmě nutné přidat i výdaje a příjmy, počtu měsíců výdělečné činnosti a měsíců, kdy se na OSVČ vztahoval minimální vyměřovací základ. V případě Přehledu o příjmech a výdajích je vhodné využít chytré elektronické formuláře, které provedou všechny výpočty na základě zadaných dat samy.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: zdravotní pojištění, sociální pojištění

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Pojištění
Jaké jsou typy životního pojištění?

Uvažujete-li o zřízení životního pojištění, měli byste vědět, jaké typy pojištění existují, co nabízejí a které z nich je…

Pojištění
Jak pojistit dítě?

Uvažujete o tom, že si pořídíte pojistku pro vaše dítě? Většinou se o možnosti pojištění dítěte zajímají rodiče hned po porodu,…

Pojištění
K čemu slouží životní pojištění

Životní pojištění je dnes již samozřejmostí. K čemu vlastně slouží, komu je určeno a jaké skýtá výhody či nevýhody? Primární…

Pojištění
Speciální druhy pojištění nejsou pro každého

Existují také méně časté a poměrně specifické druhy pojištění, které také může klient požadovat. Je dobré vědět, proti kterým…

Pojištění
Povinné ručení havarijní pojištění nenahradí!

Jste-li řidičem, měli byste dobře znát rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Povinné ručení musí mít sjednáno…

Pojištění
Co si ohlídat při uzavírání životního pojištění?

Životní pojistku má dnes již takřka každý. Ne každý však ví, jak se svým pojištěním správně zacházet. Jaké chyby dělají klienti…

Pojištění
Proč se vyplatí uzavřít úrazové pojištění

Nemusíte se aktivně věnovat sportu nebo denně podstupovat riziko úrazu, aby se vám vyplatilo uzavřít si úrazové pojištění.…

Pojištění
Kdy se vyplatí havarijní pojištění na auto?

Automobil je dnes již v téměř každé rodině a tak se vyplatí zauvažovat nad tím, jaký druh pojištění se vám v této souvislosti…

Pojištění
Od kdy platí studenti sociální a zdravotní pojištění?

Skočili jste právě školu a chcete si užít nějaké to volno? Pozor! Víte vlastně vůbec, od kdy máte povinnost platit si sociální…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY