Přivyděláváte si? A jste si jisti, že nejste účastníky důchodového a zdravotního pojištění?

Velikost textu: A A A

Přivyděláváte si? A jste si jisti, že nejste účastníky důchodového a zdravotního pojištění?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Od 1. ledna 2014 se změnily podmínky pro nemocenské a důchodové pojištění, nově jsou označováni jako zaměstnanci za určitých podmínek i ti, kdo pracují v jakémkoli pracovním poměru k zaměstnavateli – dohody o provedení práce nebo zaměstnání malého rozsahu. Nepatříte k nim také?

Co se mění

Tito lidé jsou za určitých podmínek povinně účastni nemocenského i důchodového pojištění a k účasti na pojištění je přihlašuje vždy zaměstnavatel. Výhodou pro zaměstnance je skutečnost, že se jim odpracované dny počítají do doby pojištění, která rozhoduje o nároku na některou z dávek nemocenského nebo důchodového pojištění – prodlužuje se vám doba, kterou jste pojištěni, a odvádíte do pojistného systému ze svého příjmu prostředky.

Zaměstnání malého rozsahu

Pokud nebyl příjem zaměstnance sjednán, nebo pokud sjednaný příjem dosahuje maximálně 2.500,– a zároveň pokud tento zaměstnanec vykonává více činností pro daného zaměstnavatele, přičemž celková odměna za měsíc dosáhne alespoň výše 2.500,–, vzniká účast na pojištění.
Zaměstnavatel má povinnost tuto skutečnost oznámit OSSZ do 20. kalendářního dne měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém účastna pojištění vznikla.

Dohody o provedení práce

V případě tohoto pracovněprávního vztahu došlo k jediné změně, a sice k tomu, že zaměstnavatel má povinnost oznamovat OSSZ účast daného zaměstnance na nemocenském i důchodovém pojištění, a to nejpozději do 20. kalendářního dne následujícího po kalendářním měsíci, kdy účast na pojištění zaměstnanci vznikla.
Nově mohou účast na pojištění zakládat i práce sjednané na méně než 15 dnů, s příjmem sjednaným alespoň na 2.500,– Kč nebo dosahujícím alespoň 2.500,– Kč.
Pokud přijímáte zaměstnance na dohody konané mimo pracovní poměr, je vhodné výši odměn a z toho vyplývající povinnosti sledovat.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: důchod, zdravotní pojištění, brigáda

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Pojištění
Jaké jsou typy životního pojištění?

Uvažujete-li o zřízení životního pojištění, měli byste vědět, jaké typy pojištění existují, co nabízejí a které z nich je…

Pojištění
Jak pojistit dítě?

Uvažujete o tom, že si pořídíte pojistku pro vaše dítě? Většinou se o možnosti pojištění dítěte zajímají rodiče hned po porodu,…

Pojištění
K čemu slouží životní pojištění

Životní pojištění je dnes již samozřejmostí. K čemu vlastně slouží, komu je určeno a jaké skýtá výhody či nevýhody? Primární…

Pojištění
Speciální druhy pojištění nejsou pro každého

Existují také méně časté a poměrně specifické druhy pojištění, které také může klient požadovat. Je dobré vědět, proti kterým…

Pojištění
Povinné ručení havarijní pojištění nenahradí!

Jste-li řidičem, měli byste dobře znát rozdíly mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Povinné ručení musí mít sjednáno…

Pojištění
Co si ohlídat při uzavírání životního pojištění?

Životní pojistku má dnes již takřka každý. Ne každý však ví, jak se svým pojištěním správně zacházet. Jaké chyby dělají klienti…

Pojištění
Proč se vyplatí uzavřít úrazové pojištění

Nemusíte se aktivně věnovat sportu nebo denně podstupovat riziko úrazu, aby se vám vyplatilo uzavřít si úrazové pojištění.…

Pojištění
Kdy se vyplatí havarijní pojištění na auto?

Automobil je dnes již v téměř každé rodině a tak se vyplatí zauvažovat nad tím, jaký druh pojištění se vám v této souvislosti…

Pojištění
Od kdy platí studenti sociální a zdravotní pojištění?

Skočili jste právě školu a chcete si užít nějaké to volno? Pozor! Víte vlastně vůbec, od kdy máte povinnost platit si sociální…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY