Ztráta v podnikání - co byste měli vědět

Velikost textu: A A A

Ztráta v podnikání - co byste měli vědět

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Ztráta v daňovém přiznání

Jestliže jsou výdaje v podnikání vyšší než příjmy, rozdíl značí ztrátu. Ztráta se vyskytuje u podnikání anebo u jiné samostatné výdělečné činnosti. Lze ji také mít z pronájmu. Za ztrátu se považuje i stav, kdy se při podnikatelské činnosti nedosáhlo příjmů, ale pouze daňově uznatelných výdajů.

Ztráta se uplatňuje v daňovém přiznání

Daňové přiznání se vyplňuje i v případě ztráty. O ztrátu snížíte jiné příjmy vzniklé z pronájmu, kapitálového majetku i ostatní příjmy kromě příjmů ze zaměstnání. Ztrátu nemusíte uplatnit v roce jejího vzniku, ale lze ji schovat do příštích let.

Uplatnění ztráty i po částech

Ztrátu či její zbytek se dá uplatnit maximálně během pěti let bezprostředně následujících po ztrátě. Nemusíte ji využívat celou najednou, ale klidně i po částech. Ztrátou se však nedá snížit základ daně ze zaměstnání a ani další příjmy uvedené v § 6 zákona o daních z příjmů.

Ztráta při daňové kontrole

Nejvyšší správní soud stanovuje, že se může ztráta uplatnit také během daňové kontroly – ne pouze při započetí. Jestliže budeme při daňové kontrole trvat na uplatnění daňové ztráty, správce daně má povinnost ji brát v úvahu. O uplatnění daňové ztráty se však musí požádat.

Podnikání a zákony

Ze ztráty se není jednoduché dostat. Za prvé si hlídejte zákony, abyste se zbytečně nedostali do mnohem vyšších ztrát kvůli sankcím a pokutám plynoucích z nedodržovaných norem, daní, nabízené apod. Účetnictví je dobré svěřit profesionálům.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: daně, podnikání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY