Odjezd do zahraničí a sociální pojištění

Velikost textu: A A A

Odjezd do zahraničí a sociální pojištění

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Chystáte se odjet pracovat do zahraničí nebo vás posílá zaměstnavatel na služební cestu? Víte, jak si poradit s pojištěním?

Práce v zahraničí se týká zaměstnanců i podnikatelů a může se jednat o kratší či delší dobu, po kterou bychom měli mít v pořádku sociální a zdravotní pojištění. Jaké předpisy tedy pro nás platí?

Pojistné na sociální zabezpečení podléhá předpisům daného státu. Každý občan chystající se pracovně vycestovat do jiného státu by měl mít vystaveno potvrzení o příslušnosti k právním předpisům, které osvědčuje, že zmiňovaná osoba podléhá právním předpisům v oblasti sociálního zabezpečení daného státu a platí tak pojistné do systému daného státu. Příslušnost k českým právním předpisům pak může zůstat pouze v případech, kdy se jedná o:

dočasné vyslání osoby konající pracovní činnost na území České republiky do jiného státu na dobu, která nepřesáhne 24 měsíců (podmínkou je pojištění podle českých předpisů sociálního zabezpečení)
krátkodobé služební cesty do zahraničí za účelem návštěvy veletrhu, konference, školení či obchodního jednání po dobu, která nepřesáhne zpravidla jeden týden (potvrzení o příslušnosti k právním předpisům není vyžadováno)
opakované a pravidelné krátkodobé pracovní návštěvy (například stavební dozor, tlumočení a podobně)

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: pojištění, sociální pojištění, práce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Pojištění
Jaké jsou typy životního pojištění?

Uvažujete-li o zřízení životního pojištění, měli byste vědět, jaké typy pojištění existují, co nabízejí a které z nich je…

Pojištění
Jak pojistit dítě?

Uvažujete o tom, že si pořídíte pojistku pro vaše dítě? Většinou se o možnosti pojištění dítěte zajímají rodiče hned po porodu,…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Pojištění
K čemu slouží životní pojištění

Životní pojištění je dnes již samozřejmostí. K čemu vlastně slouží, komu je určeno a jaké skýtá výhody či nevýhody? Primární…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Pojištění
Speciální druhy pojištění nejsou pro každého

Existují také méně časté a poměrně specifické druhy pojištění, které také může klient požadovat. Je dobré vědět, proti kterým…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY