Co dělat, když vám odchází klíčový zaměstnanec 1/2

Velikost textu: A A A

Co dělat, když vám odchází klíčový zaměstnanec 1/2

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Máte fungující firmu, která přestála období krize a začíná růst. Daří se na všech na frontách, když najednou jeden z vašich klíčových lidí dá výpověď. Jak si s touto situaci poradit?

Výpověď ze strany zaměstnance

Podle zákoníku práce může dát výpověď jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec. Pokud se zaměstnanec rozhodne pro tuto formu ukončení pracovního poměru, počítá se dvouměsíční výpovědní lhůta od prvního dne nadcházejícího kalendářního měsíce – vy tedy můžete počítat s tím, že na pracovišti bude dva měsíce minus dovolená, na kterou má nárok.

Pokud bude chtít zaměstnanec odejít dřív, musíte mu k tomu dát souhlas a rozvázat pracovní poměr dohodou. Nic vás k tomuto kroku však nenutí, zvláště jde-li o klíčového pracovníka.

Nepanikařit a jednat rychle

Pokud odchází opravdu klíčový člověk, je na místě jednat rychle. Nejprve se rozhodněte, zda budete na jeho místo přijímat někoho nového, nebo zda agendu rozdělíte mezi zaměstnance, kteří zůstali. I pokud se rozhodnete přijmout někoho zvenku, na některých pozicích bývá dva měsíce na nábor jako velmi krátká doba.
Ideální scénář je samozřejmě ten, že najmete někoho nového tak rychle, že ho odcházející zaměstnanec bude moci zaučit.

Na pravděpodobnost tohoto scénáře však pro jistotu nesázejte a počítejte spíše s horšími variantami. Jak tedy situaci řešit? Na to vám odpovíme v dalším článku!

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: práce, zaměstnání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Kdo může jít na brigádu

Uvažujete, že si na léto seženete brigádu nebo potřebujete zaměstnat brigádníka? Kdo a za jakých podmínek vlastně může nastoupit…

Práce a podnikání
Co je dohoda o provedení práce?

Dohoda o provedení práce byla dosud nejjednodušší a pro zaměstnance i zaměstnavatele také nejvýhodnější formou pracovně –…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY