Co přináší podnikatelům leasing?

Velikost textu: A A A

Co přináší podnikatelům leasing?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Možností financování podnikatelských potřeb je celá řada, jednou z nejvyužívanější je jednoznačně leasing. K čemu je tento způsob financování a u jakých potřeb je vhodný? Připravili jsme pro vás malý přehled.

Co je leasing

Leasing je způsob pronájmu výrobků nebo výrobních prostředků prostřednictvím poplatku, který je rozpočítán do pravidelných měsíčních splátek. Leasing má své opodstatnění zejména u věcí dlouhodobého charakteru, typicky u auta, nemovitosti nebo strojů, které potřebujete pro své podnikání.

Financovat prostřednictvím leasingu můžete ale i hardware nebo další výpočetní techniku, typicky tiskárny. Bez leasingu se v podstatě neobejdou firmy, které potřebují ke svému provozu výrobní linky, drahé stroje nebo další techniku.

Druhy leasingu

Stále populárnější je operativní leasing, mezi jehož hlavní přednosti patří nulová akontace a skutečnost, že si danou věc pouze pronajímáte, po ukončení splácení na vás vlastnictví dané věci nepřechází.
Operativní leasing je poměrně rozšířený u aut – výhodou je, že můžete velmi rychle získat nové auto a servisní poplatky, stejně jako například zimní pneumatiky a jejich výměnu, máte v ceně leasingu. Splátky jsou ale obvykle vyšší, protože doba splácení je delší, a s tím souvisí i kratší doba odepisování.

Druhou možností je finanční leasing, po jehož ukončení přechází pronajatá věc do vašeho vlastnictví. Podnikatel má na danou věc předkupní právo. Výhodou je možnost rozložení splátek na delší časový horizont, a tedy i delší doba odepisování. Nevýhodou je nutnost akontace a někdy obtížné vybalancování zůstatkové hodnoty pronajaté věci v kontextu rostoucích výdajů na opravy, dobu splatnosti je tedy třeba nastavit obezřetně. Například u aut samozřejmě poplatky za servis hradí celé podnikatel.

Na rozdíl od úvěru je pak pronajaté auto majetkem leasingové společnosti až do okamžiku, kdy úvěr nesplatíte. Většina podnikatelů využívá opakovaných leasingů, kterými na sebe navazuje.
Součástí splátek u finančního leasingu je amortizace, finanční služby poskytované leasingovou společností a další poplatky.

Jak v případě operativního, tak v případě finančního leasingu hrozí podnikateli poměrně vysoké sankce za předčasné ukončení smlouvy, resp. předčasného splacení leasingu.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: leasing, podnikání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Investice
Tichý společník - výhodná investice?

Potřebujete pro své podnikání finanční injekci a nechcete si půjčovat peníze od banky? Pořiďte si tichého společníka! Co…

Práce a podnikání
Jak si vyřídit živnostenský list I.

Rozhodnutí padlo a teď je potřeba zvolit druh živnosti a vyřídit vše potřebné. Které živnosti známe a jak dlouho trvá vyřízení…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY