Co vás čeká na úřadu práce

Velikost textu: A A A

Co vás čeká na úřadu práce

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Ukončili jste své podnikání a hledáte práci? Pak by vaše nejbližší kroky nejspíše měly směřovat na Úřad práce, na němž si nejen vyřídíte podporu v nezaměstnanosti, ale také se zapíšete do evidence uchazečů o zaměstnání.

Kontaktní pracoviště úřadu práce

Prvním krokem je vyhledání kontaktního pracoviště úřadu práce, na němž byste se měli přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání. Zároveň můžete požádat o dávku podpory v nezaměstnanosti, která vám pomůže překlenout nepříjemné období, po něž nebudete ekonomicky aktivní.
S sebou vezměte doklad o výkonu výdělečné činnosti, potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Zároveň podejte žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti, tiskopisy můžete vyplnit přímo na úřadu práce.

Další kroky

Pracovníci úřadu práce mají nejen na starosti vyplácení dávek ze systému státní politiky zaměstnanosti a přijímání žádostí, ale měli by vám pomoci aktivně práci hledat. Jako uchazeč o zaměstnání můžete využít jednak nabízených volných pozic inzerovaných na úřadu práce, nebo můžete uvažovat o rekvalifikaci, pokud splníte stanovené podmínky. Na úřad budete pravidelně zváni a budou vám nabízeny nabídky, které jsou pro vás vhodné. Zároveň by vám mělo být poskytnuto poradenství v této oblasti.

Podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci

Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vašeho vyměřovacího základu a je poskytovaná v této výši:
v prvních dvou měsících 65 % posledního vyměřovacího základu, přepočteného na jeden kalendářní měsíc,
v dalších dvou měsících 50 % posledního vyměřovacího základu, přepočteného na jeden kalendářní měsíc,
a po zbývající podpůrčí dobu 45 % posledního vyměřovacího základu, přepočteného na jeden kalendářní měsíc.
Pokud se rozhodnete pro rekvalifikaci, bude vám po dobu vaší rekvalifikace místo podpory v nezaměstnanosti vyplácena podpora při rekvalifikaci.
Výše podpory při rekvalifikaci u uchazeče, který podnikal, je 60 % posledního vyměřovacího základu, přepočteného na jeden kalendářní měsíc. Maximální výše podpory při rekvalifikaci v roce 2014 dosahuje 16.065,–, tedy 0,65násobku průměrné mzdy.

Příspěvek na podnikání

Pokud jste se rozhodli znovu začít podnikat, můžete svůj podnikatelský záměr předložit k posouzení úředníkům z úřadu práce a požádat o příspěvek na podnikání. O co se jedná? Příspěvek na podnikání je jednorázová nenároková finanční výpomoc určená uchazečům o zaměstnání, kteří jsou v evidenci Úřadu práce a rozhodli se začít podnikat. Výše příspěvku i to, zda bude poskytnut, závisí na posouzení podnikatelského záměru a finančního plánu. Příspěvek není nárokový a o jeho přidělení se rozhoduje zcela individuálně.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: státní příspěvky, zaměstnání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Jak získat dotace od úřadu práce?

Chcete podnikat a nemáte našetřeno? Získejte dotace od úřadu práce! Poradíme vám, jak na to!Začínajících podnikatelů bez…

Práce a podnikání
Staňte se vlastním pánem a vyhněte se nezaměstnanosti

Podle posledních zpráv nezaměstnanost v České republice stoupá. Stále více občanů se tedy potýká s problémem, jak vydělat…

Právo
Porodné zůstává i v roce 2013

Mluvilo se o tom, že porodné po roce 2013 bude definitivně zrušeno. Jak tedy vypadá situace v novém roce? Zdá se, že porodné…

Právo
Od kdy můžete dát dítě do školky, aniž byste přišli o rodičovský příspěvek?

Maminky pobírající rodičovský příspěvek často řeší otázku, od kdy mohou dát dítě celodenně do školky a něco si přivydělat,…

Práce a podnikání
Registrace na úřadě práce. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dostali jste výpověď, přerušili podnikání nebo jste čerstvými absolventy a nemáte práci? Zaregistrujte se na úřad práce,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY