Jak budou vypadat důchody drobných živnostníků?

Velikost textu: A A A

Jak budou vypadat důchody drobných živnostníků?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Rozdílů mezi zaměstnancem a OSVČ je celá řada. Jedním z nich je i osobní vyměřovací základ, ze kterého se počítá důchod.

Dobu účasti na pojištění musí mít obě skupiny stejnou, ale výpočet osobního vyměřovacího základu se liší – a s tím souvisí také fakt, že živnostník s menšími příjmy bude se státním důchodem živořit. Jak to?

Osobní vyměřovací základ

Klíčem k pochopení celého problému je osobní vyměřovací základ, který je u zaměstnanců tvořen hrubou mzdou (za poslední čtvrtletí loňského roku dosahovala výše průměrné mzdy 26.637,– Kč).
Naproti tomu u OSVČ je osobní vyměřovací základ tvořen 50 % čistého zisku, tedy rozdílem mezi výdaji i příjmy. K tomu je však připočíst fakt, že mnoho živnostníků využívá výdajový paušál, v jeho nejrozšířenější podobě 60 %, a zisky tak vykazuje poměrně malé.

Platí však, že i když OSVČ nedosáhne na dvojnásobek minimálního vyměřovacího základu (na rok 2014 činí tento základ 77.832,– Kč), vypočítává důchod z minimálního základu. Takže i v případě, že vyděláte méně než 2 x 77832 = 155.664,– Kč, získáte minimální důchod. Rozdíly mezi živnostníkem, který opravdu vydělává málo, a tím, který má vyšší zisk, nemusí být v oblasti výše státního důchodu téměř žádné – oběma může náležet minimální důchod.

Pokud totiž uplatňujete 60% výdajový paušál, museli byste za rok vydělat víc než 258.840,– Kč, abyste přesáhli hranici minimálního vyměřovacího základu. Kolik živnostníků do této kategorie spadá?

Co s tím?

Důchod OSVČ se ziskem nižším než zmíněných 258.840,– Kč bude stejný jako důchod zaměstnance s minimální mzdou, tedy 6.471,– Kč měsíčně.

Jak se má OSVČ zajistit na stáří?

Podnikání s sebou nese jiné příležitosti, ale i některá omezení nebo menší výhody, například nižší sociální ochranu, která je patrná například v oblasti důchodů. Proto živnostníkům a podnikatelům zbývá jediné – zajistit se na stáří vlastními silami, a pracovat na tomto zdroji financování od počátků podnikání. Důchodová reforma v České republice nebyla stále provedena v potřebné podobě a jistou výši důstojného důchodu nemají ani zaměstnanci, natoč OSVČ. Pokud patříte k drobným živnostníkům, přijměte fakt, že pravděpodobně dosáhnete jen na minimální státní důchod, a myslete na své stáří už nyní.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: důchod, penzijní pojištění, podnikání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Pojištění
Jaké jsou typy životního pojištění?

Uvažujete-li o zřízení životního pojištění, měli byste vědět, jaké typy pojištění existují, co nabízejí a které z nich je…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Pojištění
Jak pojistit dítě?

Uvažujete o tom, že si pořídíte pojistku pro vaše dítě? Většinou se o možnosti pojištění dítěte zajímají rodiče hned po porodu,…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Pojištění
K čemu slouží životní pojištění

Životní pojištění je dnes již samozřejmostí. K čemu vlastně slouží, komu je určeno a jaké skýtá výhody či nevýhody? Primární…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY