Jak se bránit věčným neplatičům?

Velikost textu: A A A

Jak se bránit věčným neplatičům?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Dostali jste skvělý podnikatelský nápad, rozjeli firmu, začali prodávat. Všechno vypadalo skvěle. Až do doby, než vám za vystavené faktury nikdo nezaplatil. No co, to se stane. Ale pak jste za své faktury nedostali peníze znovu. A pak zase. Tyto výpadky v cash-flow pro většinu firem mívají velmi negativní dopad. Mnohdy až existenční. Ale co s tím? Jak se věčným dlužníkům bránit? A jak je přinutit, aby vám za dodané výrobky nebo služby konečně zaplatili?

Začněte upomínkou

Praktické zkušenosti naznačují, že některé závazky firmy nezaplatí proto, že na ně jednoduše zapomenou. Třeba jim faktura přijde do spamu. Nebo ji někde nešikovně založí. Případně mají chaos ve svém účetnictví. Prvním krokem vymáhání pohledávky je proto písemná upomínka dlužníka, která mu připomene jeho dluh a vyzve k úhradě. Pokud posíláte upomínku emailem, nechte si zaslat potvrzení o doručení a přečtení. Pokud poštou, tak si připlaťte a pošlete dopis doporučeně. Získáte tak jistotu, že dlužník vaši upomínku přijal nebo o ní minimálně ví.

Dejte o něm vědět světu

Pokud ani na písemnou upomínku dlužník nereaguje, je vždy nejlepší mu zavolat. Hovor obvykle neodmítne a dáte mu tím šanci přímo vysvětlit, proč ještě svůj závazek neuhradil. A když ani tohle k ničemu nevede? Pak ho pošlete na veřejnou hanbu. V České republice existují veřejné servery, kam můžete dlužníka „vyvěsit“. Pro některé firmy je pošramocená pověst takovou hrozbou, že vaši pohledávku raději uhradí. A když nic z toho nezabere, je dalším stupněm vymáhání svépomocí už jen klasická soudní cesta.

Pohledávku prodejte co nejdříve

Pohledávku ale nemusíte vymáhat jen svépomocí. Můžete ji taky prodat. V takovém případě platí pravidlo „čím dříve, tím lépe.“ Firmy zabývající se nákupem pohledávek totiž dobře vědí, že čím delší je doba po splatnosti, tím menší jsou šance na vymožení. Každý další měsíc po splatnosti snižuje šanci na vymožení o asi 10 %. Takže pokud se rozhodnete prodat pohledávku rok po splatnosti, dostanete za ni jen zlomek nominální hodnoty. Pokud vůbec něco.

Můžete zkusit i pojištění

Když se vám nedaří nějakou pohledávku vymoci, určitě přemýšlíte, jak zabránit tomu, aby se podobná situace v budoucnu opakovala. Existuje řada preventivních nástrojů – zálohová platba předem, smluvní pokuty, úroky z prodlení atp. V poslední době se rozmáhá rovněž pojištění pohledávek, ale platí, že pojišťovny vám vysoce rizikové pohledávky nepojistí buďto vůbec nebo jen za nepříliš výhodných podmínek.

A co když nepomohlo vůbec nic z uvedeného? Se skutečně nevymahatelnou pohledávkou můžete dělat v zásadě jenom dvě věci. Buďto ji v rámci balíčku společně s dalšími pohledávkami (vymahatelnými) odprodat společnosti, která v některých případech může toto riziko přijmout (za předpokladu, že ostatní pohledávky v balíčku jsou pro ni atraktivní). Úplně posledním krokem je pak smířit se s tím, že své peníze nikdy neuvidíte. Přejeme vám, abyste tento krok nikdy dělat nemuseli.

Placený reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: právo, pr, podnikání, exekuce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY