Jak si úspěšně říci o vyšší plat

Velikost textu: A A A

Jak si úspěšně říci o vyšší plat

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Hospodářská krize pomalu odeznívá a ve většině firem svítá na lepší časy. Pokud jste v předchozích letech odváděli dobrou práci a vaše ohodnocení se neměnilo, je na čase požádat o zvýšení platu. Jak na to?

Ujasněte si, co firmě přinášíte

První krok je zásadní a mnoho lidí v něm chybuje. O zvýšení platu budete muset pravděpodobně vyjednávat, protože nárůst mzdových nákladů je v rozporu s cíli firmy, pokud nedokážete odůvodnit, že zvýšení vašeho platu je menší náklad než vaše náhrada.
Proto byste měli mít naprosto jasně a srozumitelně, nejlépe v bodech, sepsáno, jaký je váš pracovní výkon, do jakých projektů jste se zapojili, jak jste si zvýšili svoji kvalifikaci, kde jste firmě pomohli získat zákazníky, kde naopak ušetřit, v čem spočívá váš přínos pro firmu. Mějte v rukávu váš největší úspěch jako eso, které vytáhnete, až když budete tlačeni do kouta.

Nikdy neargumentujte svými osobními potřebami (hypotéka, žena na rodičovské, leasing na auto), srovnáním s kolegy nebo odpracovanými léty. Za zvýšením platu musí stát vždy a jedině váš pracovní výkon a váš přínos firmě, nic jiného.
Přidávat se nikomu nechce, ani když to nejsou přímo jeho peníze. Každý šéf odpovídá za určité náklady oddělení, které řídí, a zvýšení si musí vždy obhájit.
Podívejte se na situaci očima vašeho šéfa a předložte mu takové argumenty, které bude on moci použít o úroveň výš.

Ujasněte si, co budete žádat

Před tím, než budete šéfa o zvýšení platu žádat, si ujasněte, kolik vlastně žádáte. Je dobré mít stanoveno rozmezí, přičemž zaměstnavateli samozřejmě sdělíte horní hranici. Je důležité stanovit si zvýšení platu realisticky, s ohledem na trh práce (ne vaši firmu, pokud máte platy nastaveny níže). Nikdo vám nezvýší plat dvojnásobně (pokud zůstanete na stejné pozici), ale 10 % reálných většinou je.
Kromě zvýšení platu mějte připraven i alternativní cíl pro případ, že zvýšení platu schváleno nebude – tato alternativa slouží k tomu, abyste z dané situace získali alespoň něco. Může jít o zaměstnanecký benefit nebo jinou formu odměny.

Pozvěte šéfa na schůzku

Žádost o zvýšení platu je nutné probrat s přímým nadřízeným v soukromí, proto ho pozvěte na schůzku. Čas i den pečlivě plánujte, vyhněte se vypjatým obdobím, rozjezdovým pondělkům nebo pátkům, kdy je každý myšlenkami na víkendu.

Správně setkání načasujte

Pokud se blíží váš okamžik a přihodilo se něco, co staví termín setkání do nepříznivého světla, schůzku pod určitou záminkou přeplánujte. Zvýšíte tím svoji šanci na úspěch.

Buďte milí a otevření

Při jednání se šéfem buďte milí a otevření. Snažte se ale prodat a jednejte asertivně.

Nevyhrožujte, ale zjistěte si vaši situaci na trhu práce

Pokud nemáte vyloženě vyjednán nástup do jiné firmy za lepších podmínek, nevyhrožujte svým odchodem. Zaprvé to není fér a zadruhé to může skončit špatně, pokud zadní vrátka opravdu nemáte.

Když šéf nekývne

Pokud se nedohodnete na zvýšení vašeho platu ani na splnění vašeho náhradního cíle, chtějte vědět, co máte udělat pro to, abyste na zvýšení platu dosáhli.
Pak si můžete v klidu sami promyslet, zda vám setrvání firmě za těchto podmínek a s touto vizí stojí, či nikoli.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: brigáda, zaměstnání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Staňte se vlastním pánem a vyhněte se nezaměstnanosti

Podle posledních zpráv nezaměstnanost v České republice stoupá. Stále více občanů se tedy potýká s problémem, jak vydělat…

Práce a podnikání
Registrace na úřadě práce. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dostali jste výpověď, přerušili podnikání nebo jste čerstvými absolventy a nemáte práci? Zaregistrujte se na úřad práce,…

Práce a podnikání
Povinné pracovnělékařské prohlídky od dubna 2013

Od dubna 2013 došlo ke zméně v oblasti pracovně-lékařských prohlídek. Co si na nás zákonodárci přichystali? Jaké jsou povinnosti…

Práce a podnikání
Brigáda na internetu - možnosti a příležitosti

V dnešní době, kdy se zvyšuje nezaměstnanost a je ekonomická krize, není jednoduché vydělat peníze. To platí zejména pro…

Práce a podnikání
Nezaměstnanost v dubnu 2013 klesla na 7,7 %

Očekávaný pokles nezaměstnanosti v mimozimní sezóně je tu. S ústupem chladných dní se každý rok zvyšuje počet pracovních…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY