Nedodržování předepsaných vycházek, nejčastější odhalení u lidí na neschopence

Velikost textu: A A A

Nedodržování předepsaných vycházek, nejčastější odhalení u lidí na neschopence

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

V roce 2013 provedla Česká správa sociálního zabezpečení více než 145 tisíc kontrol dodržování režimu pojištěnců v pracovní neschopnosti. Na základě provedených kontrol bylo nemocenské kráceno nebo odňato necelým dvěma procentům osob. Jak často dochází v České republice k dočasné pracovní neschopnosti, z jakých příčin a jak správně dodržovat léčebný režim?

Co znamená dodržovat léčebný režim

Dodržování léčebného režimu, správně režimu dočasně práceneschopného pojištěnce, je základní povinností pro osobu čerpající nemocenské. Plnění této povinnosti je kontrolováno prostřednictvím osobních návštěv kontrolorů České správy sociálního zabezpečení, kteří mají právo nemocné pojištěnce navštívit v místě, které označili jako místo pobytu.

Nemocný je povinen:

  • zdržovat se mimo dobu vycházek v místě, které uvedl jako místo pobytu,

  • označit byt i zvonek jménem,

  • dodržovat stanovené vycházky.

Lidé si často neuvědomují rizika, která plynou ze špatně označeného místa pobytu. Stává se, že lékaři nenahlásí změnu pobytu v případě, že například hodlají marodit v letních měsících na chatě. Stejně tak zanedbávají povinnost označit byt i zvonek jménem – skutečnost, že byli v době kontroly doma, jim zpětně nijak nepomůže. A v neposlední řadě se stává, že nemocný v době mimo vycházky například pracuje na zahradě, což je považováno za prokazatelné porušení léčebného režimu.

Jak moc stonáme

V roce 2013 bylo v České republice více než 1,3 milionu ukončených dočasných pracovních neschopností, větší mírou se na nich podílely ženy. Oproti předchozím letům došlo k nárůstu počtu dočasných pracovních neschopností, ale zkrátila se délka jedné nemoci, a sice o více než 2 dny. Přesto činí průměrná délka dočasné pracovní neschopnosti 43 dní, Češi tak v roce 2013 pronemocněli více než 57 milionů dní.

Počty nemocných se liší podle krajů, souvisí však i s počtem jejich obyvatel. Zajímavějším ukazatelem je příčina dočasných pracovních neschopností – na prvním místě jsou nemoci dýchací soustavy, z nichž je zdaleka nejčastější akutní infekce dýchacích cest, s průměrnou délkou necelých 15 dnů, další je pak chřipka. Na druhém místě, ovšem se zhruba polovičním počtem výskytů, jsou nemoci pohybové soustavy. Třetí největší skupinu tvoří nádorová onemocnění, která zároveň působí nejdelší průměrnou dočasnou pracovní neschopnost, celých 178 dnů. V souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím bylo v roce 2013 evidováno přes 34 000 případů.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: mzdy, práce, zdravotní pojištění, zdraví

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Pojištění
Jaké jsou typy životního pojištění?

Uvažujete-li o zřízení životního pojištění, měli byste vědět, jaké typy pojištění existují, co nabízejí a které z nich je…

Pojištění
Jak pojistit dítě?

Uvažujete o tom, že si pořídíte pojistku pro vaše dítě? Většinou se o možnosti pojištění dítěte zajímají rodiče hned po porodu,…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Pojištění
K čemu slouží životní pojištění

Životní pojištění je dnes již samozřejmostí. K čemu vlastně slouží, komu je určeno a jaké skýtá výhody či nevýhody? Primární…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Pojištění
Speciální druhy pojištění nejsou pro každého

Existují také méně časté a poměrně specifické druhy pojištění, které také může klient požadovat. Je dobré vědět, proti kterým…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY