Nevýhody pružné pracovní doby

Velikost textu: A A A

Nevýhody pružné pracovní doby

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Minule jsme si představili výhody pružné pracovní doby, a bylo evidentní že ji můžou ocenit nejenom zaměstnanci, ale i zaměstnavatelé. Přesto ani pružná pracovní doba není bez mráčku.

Hlavní podmínky a nevýhody pružné pracovní doby

Jako každá změna má i pružná pracovní doba své stinné stránky. Předně je důležité zavést jednoduchý systém evidence docházky, který by jasně počítal zaměstnanci odpracované hodiny. Ideální jsou systémy elektronické.

Druhou nevýhodou může být to, že ve většině firem nelze pružnou pracovní dobu uplatnit ve všech odděleních a na všech pozicích – někde je zkrátka důležité, aby zaměstnanec byl po dobu obvyklou na svém pracovišti. Navíc výrobní společnosti pracující ve směnném provozu si pružnou pracovní dobu dovolit nemohou skoro vůbec.

Pro zaměstnavatele navíc může být jistou komplikací i to, že zavedením pružné pracovní doby bude muset změnit i některé interní procesy – změna rozvržení pracovní doby ve firmě tak vede k sekundárním změnám, které by jinak nebyly nutné.

Ať už se rozhodnete jakkoli, opřete své rozhodnutí o předpokládaný zájem ze strany vašich zaměstnanců. V některých oborech nebo regionech totiž není o pružnou pracovní dobu zájem, většina zaměstnanců bude stejně chodit do práce tak, jako dosud.

Naopak v jiných odvětvích nebo v jiných regionech, například velkých městech, se stává pružné rozvržení pracovní doby téměř samozřejmostí.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: práce, zaměstnání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Kdo může jít na brigádu

Uvažujete, že si na léto seženete brigádu nebo potřebujete zaměstnat brigádníka? Kdo a za jakých podmínek vlastně může nastoupit…

Práce a podnikání
Co je dohoda o provedení práce?

Dohoda o provedení práce byla dosud nejjednodušší a pro zaměstnance i zaměstnavatele také nejvýhodnější formou pracovně –…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY