Outsourcovat mzdy? Ano, či ne?

Velikost textu: A A A

Outsourcovat mzdy? Ano, či ne?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Stále populárnější outsourcing neboli externí zajištění určitých služeb nabývá na popularitě, jako každý krok má ale své výhody stejně jako nevýhody. Kdy se vyplatí mzdy outsourcovat?

Co přináší outsourcing

Každé externí zajištění určitých činností přináší více času a prostoru na vlastní podnikatelskou činnost. Zpracování mezd je nutnou, ale nevýdělečnou aktivitou každé firmy – zkrátka se nemůžete této činnosti vyhnout, zajistit ji nějak musíte, ale nikdo neříká, že interně.
Externím zajištění mzdové agendy pravděpodobně (ve většině případů) ušetříte, ale počítejte s tím, že zejména v období přechodu z interního zpracování mezd na externí zajištění téhož procesu náklady vzrostou. Nejnáročnější je správně nastavit parametry budoucí spolupráce a příslušné vnitrofiremní procesy – kdo má odevzdávat podklady, v jaké formě, do kdy, kdy budou mzdy předány HR, co bude výstupem práce externího dodavatele apod.

Při kompletním outsourcingu můžete mzdovou účtárnu zrušit a odpadnou vám tak povinnosti za vzdělávání nebo poplatky za specializovaný SW.
Za kvalitu výstupu ručí třetí strana, stejně jako za vás řeší komunikaci s dotčenými institucemi – a vám šetří čas i peníze.
Zbavíte se problému s „upovídanou“ mzdovou účetní.

Na co si dát pozor

Kompletní outsourcing může být zároveň problematický, a to z několika důvodů. Informační systém, se kterým pracuje vaše firma (nebo třeba jen docházkový systém) nemusí být kompatibilní s účetním SW externího dodavatele, což celý proces zdržuje.
Hrozí riziko ztráty citlivých dat tím, že je poskytnete třetí straně.
Zejména u firem se složitější strukturou nebo konty pracovní doby bývá problém bezchybně nastavit celý proces zpracování mezd napoprvé, většinou je třeba základní nastavení vyzkoušet v praxi a chyby odladit. V tomto případě se nevyhnete vyšší součinnosti vašich interních zaměstnanců.

Kdy outsourcovat

Outsourcing se vyplatí tehdy, když máte snadno předatelné exporty (například z docházkového systému).
Velmi malá firma pravděpodobně vlastní účetní neuživí, takže jediná možnost je zpracování mezd outsourcovat.
Outsourcujte jen v případě, že jste schopni nastavit proces tak, aby dobře fungoval. Nezbavujte se svým mzdových účetních dříve, než nebude proces stoprocentně odladěn.
Přistupte k outsourcingu tehdy, pokud riziko úniku citlivých informací je menší než přínos v podobě nižších nákladů.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: mzdy, náklady

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Změny výše minimální mzdy od roku 2013

Od roku 2013 došlo ke změně výše minimální mzdy. Jak se tato změna projeví?Do roku 2012 byla základní sazba minimální mzdy…

Pojištění
Kdy hradí zaměstnavatel zdravotní pojištění v případě neplaceného volna zaměstnance?

Budete-li po svém zaměstnanci požadovat neplacené volno, je to právě on, kdo má povinnost zaplatit vaše zdravotní pojištění.…

Daně
Výdaje (náklady) na reprezentaci (občerstvení)

Také spekulujete nad tím, zda jsou výdaje na reprezentaci daňově uznatelným výdajem - nákladem? Pokud ano, odpovíme vám!Výdaje…

Daně
Vyhněte se finanční kontrole zřízením registračního sídla společnosti

Finanční a daňová kontrola ze strany Finančního úřadu je strašákem skoro každé společnosti. Přitom to vůbec neznamená, že…

Práce a podnikání
Nedodržování předepsaných vycházek, nejčastější odhalení u lidí na neschopence

V roce 2013 provedla Česká správa sociálního zabezpečení více než 145 tisíc kontrol dodržování režimu pojištěnců v pracovní…

Práce a podnikání
Co všechno ovlivňuje minimální mzda?

 Předešlá vláda zvýšila minimální mzdu z 8.000,– na 8.500,–, jednalo se o první navýšení od roku 2007. Jaké má…

Práce a podnikání
Průměrná mzda v ČR

 Průměrná mzda v České republice je důležitým ukazatelem vývoje ekonomiky. Podle nejnovějších dat Českého statistického…

Práce a podnikání
Pohyblivá složka platu – úspěšný motivační prvek

Obliba pohyblivé složky mzdy jako motivačního nástroje rok od roku roste. Aby vaší firmě přinesla kýžené ovoce, musí být…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY