Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Velikost textu: A A A

Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Rozhodli jste se začít podnikat při zaměstnání? Přečtěte si kdo a za jakých podmínek může takto podnikat, co všechno vyřízení vedlejší podnikatelské činnosti obnáší a jaké výhody či nevýhody to přináší!

K podnikání při zaměstnání se většinou rozhodne člověk, který si chce přivydělat a zároveň nechce přijít o jistou mzdu a výhody zaměstnance. Často si tak ověří, zda se mu podnikání vůbec vyplatí.

Podnikat na vedlejší činnost můžete v případě, pokud chodíte do zaměstnání, máte starobní důchod, částečný nebo plný invalidní důchod, jste na mateřské nebo pobíráte rodičovský příspěvek, pečujete o blízkou osobu při splnění určitých podmínek nebo jste nezaopatřeným studentem do 26 let.

Kromě běžných povinností týkajících se vyřízení živnostenského listu, ohlášení živnosti a nahlášení změny na zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení je někdy také potřeba oznámit zahájení podnikání vašemu zaměstnavateli. Pokud jste zaměstnancem ve státních službách a pracujete například u policie, armády, soudu nebo jiné státní institucí, je vaší povinností oznámit zahájení podnikání vašemu zaměstnavateli. Rovněž tehdy, pokud chcete začít podnikat ve stejném oboru jako váš zaměstnavatel. Dávejte si pozor na údaje ve vaší pracovní smlouvě, kde můžete mít přímo od vašeho zaměstnavatele zakázáno podnikat ve stejném oboru.

Ve většině případů není potřeba platit zdravotní a sociální pojištění, pouze je nutné nahlásit zahájení podnikání na příslušných úřadech. První rok rozhodně žádné pojištění platit nebudete. Dále vše závisí na vašem výdělku a pokud přesáhnete určité meze a bude vám vypočítáno vyšší než základní pojistné, budete muset v dalším roce podnikání stanovené zálohy sociálního a zdravotního pojištění pravidelně hradit. Daňové přiznání na konci roku je i u vedlejší podnikatelské činnosti samozřejmostí. Výhodné bývá uplatňování výdajů paušální sazbou.

Při podnikání při zaměstnání je důležité, aby vaše podnikání nenarušovalo vaši pracovní činnost u zaměstnavatele. Zaměstnavatel obvykle netoleruje podnikatelské aktivity v pracovní době, rovněž bývá v mnoha firmách zakázáno využívat internet, počítač nebo služební auto či telefon k soukromým podnikatelským účelům zaměstnance. Je proto před zahájením podnikání zvážit i vaše časové možnosti.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: podnikání, daně

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY