Pohyblivá složka platu – úspěšný motivační prvek

Velikost textu: A A A

Pohyblivá složka platu – úspěšný motivační prvek

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Obliba pohyblivé složky mzdy jako motivačního nástroje rok od roku roste. Aby vaší firmě přinesla kýžené ovoce, musí být správně nastavena a používána – co tedy udělat pro to, abyste pohyblivou částí mzdy vaše zaměstnance motivovali k vyšším pracovním výkonům?

Zásadní je poměr

Ač se to zdá být banální, rozhodující na celém systému hodnocení je poměr mezi základní mzdou (nárokovou, obligatorní složkou) a pohyblivou mzdou (nenárokovou, fakultativní složkou). Pohyblivá složka rovna pětině celkové mzdy, nebo dokonce nižší nemá žádný motivační efekt. Jedná se o tak malou část příjmu, že se mnoha zaměstnancům pracovat lépe zkrátka nevyplatí.
U některých pozic, typicky obchodníků, bývá motivační složka nastavena tak, že je výrazně vyšší než základní mzda. U dalších pozic se o efektivně nastaveném poměru dá hovořit v případě, že pohyblivá složka dosahuje 30 % a více.

Důležitá je provázanost s cíli

Aby mohla pohyblivá složka plnit svůj účel, je třeba ji navázat na splnění konkrétně stanovených cílů. Cíle byste měli definovat jak pro oddělení, tak pro daného jednotlivce, a výše pohyblivé složky by se měla odvíjet od obou těchto parametrů, z nichž každému by byla přiřazena určitá váha.
Z vnitřního předpisu nebo mzdového výměru by mělo být zřejmé, co má zaměstnanec udělat pro to, aby na pohyblivou složku dosáhl, do kdy to má udělat a jak to budete jako zaměstnavatel posuzovat. Zároveň by zaměstnanec měl celý měsíc pracovat s vědomím toho, že cíle jsou reálné, tj. dosažitelné.

Pohyblivá složka jako odměna, nikoli trest

Pokud chcete skutečně zvýšit efektivitu práce, používejte pohyblivou složku výlučně jako odměnu. Naprosto neproduktivní je používání pohyblivé složky jako trestu pro zaměstnance, kteří nepracují tak, jak mají.
Pohyblivá složka by zároveň nikdy neměla být přiznávána automaticky a už vůbec by neměla být využívána jako nástroj nákladové optimalizace – je-li takto prezentována, motivace zaměstnanců výrazně klesne.

Důležitá je komunikace

Ať už pohyblivou složku mzdy ve firmě zavedenou máte, nebo o jejím zavedení uvažujete, měli byste vždy pečlivě komunikovat, co tento krok obnáší, a každému zaměstnanci zdůvodňovat, proč byl v uplynulém měsíci hodnocen právě takto.
Zákoník práce vám to sice nenařizuje, ale jedině tak dosáhnete toho, že se pohyblivá složka stane efektivním způsobem motivace vašich zaměstnanců.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: zaměstnání, mzdy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Změny výše minimální mzdy od roku 2013

Od roku 2013 došlo ke změně výše minimální mzdy. Jak se tato změna projeví?Do roku 2012 byla základní sazba minimální mzdy…

Pojištění
Kdy hradí zaměstnavatel zdravotní pojištění v případě neplaceného volna zaměstnance?

Budete-li po svém zaměstnanci požadovat neplacené volno, je to právě on, kdo má povinnost zaplatit vaše zdravotní pojištění.…

Práce a podnikání
Staňte se vlastním pánem a vyhněte se nezaměstnanosti

Podle posledních zpráv nezaměstnanost v České republice stoupá. Stále více občanů se tedy potýká s problémem, jak vydělat…

Práce a podnikání
Registrace na úřadě práce. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dostali jste výpověď, přerušili podnikání nebo jste čerstvými absolventy a nemáte práci? Zaregistrujte se na úřad práce,…

Práce a podnikání
Povinné pracovnělékařské prohlídky od dubna 2013

Od dubna 2013 došlo ke zméně v oblasti pracovně-lékařských prohlídek. Co si na nás zákonodárci přichystali? Jaké jsou povinnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY