Poškození nebo zcizení věci na pracovišti. Kdy platí škodu zaměstnavatel?

Velikost textu: A A A

Poškození nebo zcizení věci na pracovišti. Kdy platí škodu zaměstnavatel?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Stalo se vám už někdy, že jste byli okradeni v práci nebo vám někdo poškodil věci, které jste pak museli uhradit ze svého? Za jakých okolností vlastně hradí vzniklou škodu zaměstnavatel?

Zaměstnavatel na vašem pracovišti skutečně ručí za vaše osobní odložené věci. Pokud se vám například v zaměstnání ztratí mobilní telefon a budete mít na to svědky, kteří prokáží, že se tak skutečně stalo, zaměstnavatel vám musí odcizenou věc uhradit ze svého. To však platí pouze v případě, že se jedná o věci obvykle nošené a pouze v případě, že ztrátu nahlásíte do 15 dnů.

Mezi obvykle nošené věci patří například mobilní telefon, hodinky, běžně nošené šperky, oblečení, tašky nebo doplňky. Nejedná se však již o velmi cenné šperky, dopravní prostředky nebo vyšší peněžní hotovosti kromě dne výplaty. Ty patří již mezi věci běžně nenošené.

Jak je to s běžně nenošenými věcmi?

Za věci, které zaměstnanec běžně do práce nenosí a zaměstnavatel je nepřevzal do úschovy, odpovídá zaměstnavatel do výše 10 000 korun. Pokud škodu na těchto věcech způsobí jiný zaměstnanec nebo dojde ke ztrátě věcí, které zaměstnavatel převzal do úschovy, pak je zaměstnavatel povinen uhradit zaměstnanci škodu v plné výši. Pokud však zaměstnanec škodu neohlásí do 15 dnů od jejího vzniku, nárok na náhradu škody mu pochopitelně zaniká.

Zaměstnavatel vám může vyplatit škodu v plné výši nad 10 000 korun v případě, že nebyla ztracená věc v úschově pouze tehdy, kdy se jedná o ztracenou mzdu vyplacenou v hotovosti v den výplaty. Pokud se prokáže, že vám ji někdo zcizil, má zaměstnavatel právo částku po pachateli vymáhat, ale škodu vám samozřejmě uhradit musí.

Za zcizené zaparkované auto pak zaměstnanec ručí pouze tehdy, vzal-li vám ho do úschovy - například v případě, kdy jste parkovali přímo na parkovišti pracoviště. Pokud jste parkovali mimo, je to na vaši vlastní zodpovědnost.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: práce, právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Kdo může jít na brigádu

Uvažujete, že si na léto seženete brigádu nebo potřebujete zaměstnat brigádníka? Kdo a za jakých podmínek vlastně může nastoupit…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY