Uvažujete o volné pracovní době zaměstnance – jaké jsou její výhody

Velikost textu: A A A

Uvažujete o volné pracovní době zaměstnance – jaké jsou její výhody

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pevně stanovená pracovní doba je pro řadu firem minulostí. Pokud i vy uvažujete o změně pevné pracovní doby na pružné rozložení, zvažte přínosy této změny.

Co je pružné rozvržení pracovní doby

Jedná se o takové rozvržení pracovní doby, kdy je část pracovní doby stanovena jako pevná – kdy zaměstnanec musí být na pracovišti – a část jako pohyblivá (začátek i konec pracovní doby si zaměstnanec určuje sám).
Zaměstnavatel pouze stanoví, od kdy do kdy je pevná pracovní doba a jaké jsou mantinely pro zbylou část pracovní doby. Typicky například od 7 do 9 a od 15 do 18 je pružné rozvržení pracovní doby, zatímco mezi 9 a 15 je pevná pracovní doba.

Přínosy pro obě strany

Ačkoli to nemusí být na první pohled patrné, pružná pracovní doba je výhodná pro zaměstnavatele i zaměstnance zároveň. Zaměstnanci umožňuje lépe sladit rodinný nebo celkově osobní život s profesním životem – rodiče mohou v klidu odvést dítě do školky nebo do školy, mohou si jít zacvičit, vyřídit pochůzku v bance nebo návštěvu lékaře.

Zaměstnavatel naopak získá na oplátku vyšší produktivitu práce, protože zaměstnanci budou spokojenější – průzkumy ukazují, že právě pružná pracovní doba je jedním z nejžádanějších benefitů. Pro řadu lidí má na výkonnost nezanedbatelný vliv i to, že mohou vstávat podle vnitřního biorytmu, a ne podle začátku pracovní doby.

V neposlední řadě také ubude absencí na pracovišti v důsledku tzv. překážek – pokud si zaměstnanec může k lékaři zajít v pohyblivém úseku své pracovní doby, musí si tuto část ze zákona napracovat, a zaměstnavatel tak o nic nepřichází.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: práce, zaměstnání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Kdo může jít na brigádu

Uvažujete, že si na léto seženete brigádu nebo potřebujete zaměstnat brigádníka? Kdo a za jakých podmínek vlastně může nastoupit…

Práce a podnikání
Co je dohoda o provedení práce?

Dohoda o provedení práce byla dosud nejjednodušší a pro zaměstnance i zaměstnavatele také nejvýhodnější formou pracovně –…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY