Změny výše minimální mzdy od roku 2013

Velikost textu: A A A

Změny výše minimální mzdy od roku 2013

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Od roku 2013 došlo ke změně výše minimální mzdy. Jak se tato změna projeví?

Do roku 2012 byla základní sazba minimální mzdy pro čtyřicetihodinovou týdenní pracovní dobu činí minimálně 8 tisíc korun za měsíc nebo 48,1 korun za hodinu. Pokud se týdenní pracovní doba sníží, hodinová sazba se naopak zvýší. Minimální mzda se může snížit na 90% v případě, že se jedná o první pracovní poměr zaměstnance ve věku 18 až 21 let, a to po dobu 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru, na 80 % jestliže se jedná o mladistvého zaměstnance, na 75 % pokud jde o zaměstnance, který pobírá invalidní důchod a má invaliditu prvního a druhého stupně a na 50 %, pokud jde o zaměstnance, který pobírá invalidní důchod a má invaliditu třetího stupně nebo se jedná o mladistvého zaměstnance, který je invalidní ve třetím stupni a zároveň nepobírá invalidní důchod.

Od roku 2013 však mají ve všech těchto případech přestat platit nižší sazby minimální a zaručené mzdy. Podle předběžných odhadů by měli zaměstnavatelé vyplatit o 166 milionů korun navíc, s odvody pak 225,4 milionů. Invalidní důchodci by měli dostat zaplaceno o 164,5 milionů navíc, mladí pracovníci pak asi 2 milióny. Na zdravotním a sociálním pojištění by pak stát mohl vybrat přibližně o 71 milionů navíc. Pravděpodobně ale může docházet k většímu propouštění zaměstnanců a krácení pracovních úvazků.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: mzdy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Pojištění
Kdy hradí zaměstnavatel zdravotní pojištění v případě neplaceného volna zaměstnance?

Budete-li po svém zaměstnanci požadovat neplacené volno, je to právě on, kdo má povinnost zaplatit vaše zdravotní pojištění.…

Práce a podnikání
Nedodržování předepsaných vycházek, nejčastější odhalení u lidí na neschopence

V roce 2013 provedla Česká správa sociálního zabezpečení více než 145 tisíc kontrol dodržování režimu pojištěnců v pracovní…

Práce a podnikání
Co všechno ovlivňuje minimální mzda?

 Předešlá vláda zvýšila minimální mzdu z 8.000,– na 8.500,–, jednalo se o první navýšení od roku 2007. Jaké má…

Práce a podnikání
Průměrná mzda v ČR

 Průměrná mzda v České republice je důležitým ukazatelem vývoje ekonomiky. Podle nejnovějších dat Českého statistického…

Práce a podnikání
Pohyblivá složka platu – úspěšný motivační prvek

Obliba pohyblivé složky mzdy jako motivačního nástroje rok od roku roste. Aby vaší firmě přinesla kýžené ovoce, musí být…

Práce a podnikání
Outsourcovat mzdy? Ano, či ne?

Stále populárnější outsourcing neboli externí zajištění určitých služeb nabývá na popularitě, jako každý krok má ale své…

Práce a podnikání
Minimální mzda bude opět zvýšena

Minimální mzda je institut, který není zaveden ani ve všech členských státech EU – tam, kde zaveden je, však budí velké emoce…

Práce a podnikání
Co nového čeká podnikatele se zaměstnanci?

 Podnikat v Česku není vůbec jednoduché, protože se podnikatel musí pohybovat v prostředí neustálých změn,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY