8 hlavních chyb u smlouvy o věcném břemenu 1/2

Velikost textu: A A A

8 hlavních chyb u smlouvy o věcném břemenu 1/2

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Věcná břemena

Vlastníci nemovitosti mohou mít omezená práva k nemovitosti právem někoho jiného – jde o věcná břemena. Právo je zřizováno ve prospěch osoby, či se spojuje s majetkem dané nemovitosti. Vlastník nemovitosti musí cosi dělat, něčeho se zdržovat nebo trpět. Při koupi je dobré znát, jestli není na nemovitost vázáno nějaké věcné břemeno.

Zatížení nemovitosti věcným břemenem a zánik

Věcné břemeno vznikne díky vkladu do katastru nemovitostí. Zatížení nemovitosti věcným břemenem probíhá bez ohledu na budoucího majitele – přejde na každého majitele nemovitosti. V případě úmrtí oprávněného z věcného břemene dojde k jeho automatickému zaniknutí.

Nutnost smlouvy

Nelze uzavírat věcné břemeno jinak než smlouvou. Nutná je písemná forma smlouvy. Během uzavření smlouvy zde musí figurovat dvě smluvní strany. Za jednu stranu jde o „povinného“, který se zaváže ke konání, zdržení se, strpění apod. něčeho. Podle smlouvy jsou pak sepsaná práva přiznána „oprávněnému“.

Zatěžování pozemku věcným břemenem

Pokud majitel stavby není zároveň majitelem přiléhajícího pozemku a přístup na stavbu se nedá obstarat jiným způsobem, lze požádat soud, aby na návrh majitele zajistil věcné břemeno pro majitele stavby, aby měl právo na cestu skrze přilehlý pozemek. Věcným břemenem se zatěžuje část nebo celý pozemek. Úsek se musí zaměřovat geodetem, který obstará geometrický plán s rozsahem přístupové cesty. Plán nesmí chybět ve smlouvě.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Právo
Odstoupení od smlouvy o převodu nemovitosti může přijít draho

Každý, kdo prodává nemovitost, je povinen zaplatit příslušnou daň z převodu nemovitosti. Ta doposud činí 3 % ze základu daně,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY