Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

Velikost textu: A A A

Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak postupovat, a zároveň jak také neproplaceným fakturám předcházet.

Jak se domoci uhrazení faktury

Pokud jste vystavili fakturu, která nebyla k datu splatnosti bez důvodu uhrazena, můžete postupovat podle níže uvedených kroků.
V prvé řadě byste měli dlužníka kontaktovat a upozornit ho na nezaplacení faktury, vyloučíte tak případný omyl.

Pokud dlužník kontakt neumožňuje, vyhýbá se vám, nezvedá telefony, můžete mu pohrozit zapsáním do některého z veřejně přístupných registrů dlužníků, například Centrálního registru dlužníků. Taková výhrůžka může některé neplatiče přimět k tomu, aby svůj závazek uhradili.
Pokud ani to nepomůže, je na místě kontaktovat právníka. Je však třeba zvážit, zda je nezaplacená pohledávka v takové výši, aby se vám vyplatilo právníka najmout. I nižší částky jsou samozřejmě za určitých okolností vymahatelné, ale vynaložené náklady mohou být vyšší než pohledávka.
K tomu, aby bylo soudní vymáhání úspěšné, je třeba mít doloženou nejen vystavenou fakturu, ale také nějaký doklad o dodání zboží nebo poskytnutí služeb – zkrátka je třeba mít v ruce něco, čím doložíte, že jste zboží nebo službu skutečně dodali. Pomůže předávací protokol, doklad o předání, výpověď svědků, e-mailová komunikace apod.

Pokud soudní spor vyhrajete, část nákladů na právníka můžete zaplatit z toho, co na dlužníkovi vysoudíte. Pro samotný úspěch sporu je důležité, jak precizně je celý obchod zdokumentován. V případě vaší výhry uloží soud dlužníkovi platebním rozkazem příslušnou částku uhradit, pokud ji neuhradí, přijde na řadu exekuce nebo výkon rozhodnutí.

Jak předejít obchodům s nespolehlivými partnery

Mnohem snazší než vystavenou fakturu vymáhat je předcházet tomu, aby k takovýmto situacím vůbec docházelo. Vyplatí se dobře prověřovat obchodní partnery, pečlivě vést dokumentaci a nechat si potvrdit zadání zakázky objednávkou a její přijetí například předávacím protokolem.

U právnických osob můžete prověřovat jejich finanční zdraví prostřednictvím účetních závěrek a výročních zpráv, které jsou ze zákona zveřejňovány na internetu. U OSVČ může být jistým indikátorem seznam dlužníků na zdravotním pojištění, které zveřejňují všechny zdravotní pojišťovny.
Pokud máte pochybnosti o spolehlivosti daného obchodního partnera, domluvte se na platbě zálohy předem.
Závěrem je třeba zdůraznit, že pro OSVČ je nutné mít vytvořenou finanční rezervu, protože platební morálka je v České republice stále pod evropským průměrem a faktury jsou propláceny v průměru desítky dní po jejich splatnosti.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: právo, podnikání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY