Dědictví podle nového občanského zákoníku

Velikost textu: A A A

Dědictví podle nového občanského zákoníku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Nový občanský zákoník přinesl řadu změn do téměř všech oblastí našeho života, jednou z nich je i oblast dědictví. Víte, jaké máte možnosti jako zůstavitel, kdo má na váš majetek právo a jak můžete naopak dědictví vymezit?

Obecné změny v dědictví

Dědické právo začíná smrtí zůstavitele a nový občanský zákoník, tedy zákon č. 89/2012 Sb., podstatně rozšiřuje možnosti, jakými může zůstavitel zajistit, jak bude s jeho majetkem nakládáno po jeho smrti.
Pokud zůstavitel nezanechá poslední vůli (závěť), přichází na řadu dědění ze zákona, v tomto bodě zůstává praxe stejná.
Nový občanský zákoník přináší v oblasti dědictví mnoho změn, které vám ve stručnosti představíme.

Odkaz

Zůstavitel může nařídit dědicům, aby odkazovníkovi vydali určitou věc nebo pohledávku – ta je pak vyňata z dědictví, odkazovník není dědicem (jen získá část zůstavitelova majetku, ale nepřecházejí na něj dluhy). Odkaz není součástí dědického řízení, a tak ho odkazovník získá dříve než dědicové své dědictví, proces je rychlejší.
Vydání odkazu může být i podmínkou k nabytí pozůstalosti – rodič může přikázat svému dítěti, aby byl například cenný obraz vyňat z dědictví a věnován galerii, a pokud tak potomek neučiní, ztratí na dědictví nárok.

Dědická smlouva

Jedná se o další nový prvek občanského zákoníku – zůstavitel může s dědicem nebo odkazovníkem uzavřít ještě během svého života smlouvu, ve které bude stanoveno, který majetek mu připadne. Tato smlouva je zrušitelná pouze se souhlasem obou stran. Dědickou smlouvou lze ale upravit jen 75 % pozůstalosti a smlouva musí být uzavřena před notářem. Dědická smlouva je upravena § 1585.

Privilegovaná závěť – novinka pro případy ohrožení života

Pokud je zůstavitel v nenadálém a bezprostředním ohrožení života, může uzavřít závěť ústně, a to buď:
před třemi svědky,
před starostou obce,
na palubě námořního plavidla nebo letadla nebo ve válce před velitelem.
V jiných případech musí být závěť pořízená buď vlastní rukou, formou notářského zápisu nebo jinak než vlastní rukou, ale za přítomnosti svědků.

Stanovení podmínek dědictví

Zůstavitel může podmínit dědictví splněním určitých požadavků, jako například dokončením studia. Pokud dědic tuto podmínku nesplní, ztrácí na dědictví nárok. Nepřijatelné jsou však podmínky nesrozumitelné nebo odporující veřejnému pořádku, o tom pak rozhoduje soud.

Nepominutelný dědic

Nový občanský zákoník zachovává nepominutelné dědice, ale stanovuje případy, kdy lze jeho nároky na pozůstalost zmenšit. Nepominutelný dědic je vždy potomek, a pokud nedědí tak, tak jeho potomci. Kromě těchto dědiců a jim připadajícímu zákonem stanovenému podílu může zůstavitel nakládat se svým majetkem volně, nemusí například nic z pozůstalosti odkázat manželovi.
Nově musí nezletilý potomek získat minimálně 75 % ze svého zákonného podílu, zletilý dědic pak 25 % svého zákonného podílu.

Zřeknutí se dědického práva

Dědic má právo se zřeknout svého dědictví ještě za života zůstavitele. Klasický případ je v rodinách, kdy mají rodiče více děti a jednomu za svého života darovali majetek větší hodnoty a ostatní by chtěli zajistit pozůstalostí – ten potomek, který již příslušnou hodnotu získal dříve, se může svého dědictví zříct.

Kdo může dědit

Nový občanský zákoník rozšiřuje okruh lidí, kteří mohou dědit. V první řadě jsou to děti a manžel, a to každý rovným dílem. Ve druhé řadě, pokud nedědí děti, dědí pak manžel, rodiče nebo ti, kteří se zůstavitelem žili minimálně rok před jeho smrtí ve společné domácnosti, společně se o ni starali nebo které zůstavitel vyživoval. Podrobněji je okruh dědiců vymezen v § 1635–1641.

Dědic náhradník

Zůstavitel může určit, kdo bude dědit v případě, že dědic dědictví odmítne nebo zemře. Zároveň může dědicovi nařídit, kdo musí zdědit příslušnou pozůstalost po smrti tohoto dědice.

Pohledávky přecházejí na dědice

Věřitel budou mít větší pravomoc ve vymáhání zůstavitelových pohledávek, běžná praxe, kdy dědic nezahrne do pozůstalosti určité drobné, ale hodnotné věci, již nebude možná. Dědic ale může celé dědictví odmítnout, nebo požádat o soupis pozůstalosti, který určí čistou hodnotu majetku v době smrti zůstavitele, a tak na něj dědictvím přejdou jen dluhy do výše dědictví.

Vydědění

Vydědit potomka lze stále proto, že nepomáhá zůstaviteli ve stáří, neprojevuje o příbuzného zájem, byl odsouzen k trestu odnětí svobody pro úmyslný trestný čin či žije nezřízeným životem, ale také nově kvůli dluhům nebo pro marnotratnost.
Do prohlášení o vydědění nebude muset zůstavitel udávat důvod, ale nepominutelný dědic má na svůj podíl nárok, pokud se zákonný důvod neprokáže.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Právo
Odstoupení od smlouvy o převodu nemovitosti může přijít draho

Každý, kdo prodává nemovitost, je povinen zaplatit příslušnou daň z převodu nemovitosti. Ta doposud činí 3 % ze základu daně,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY