Jak je to s poštovným při vracení zboží e-shopu?

Velikost textu: A A A

Jak je to s poštovným při vracení zboží e-shopu?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Online nakupování se stalo běžnou součástí našich životů, ročně protočíme na internetu desítky miliard. Málokterý spotřebitel si je však vědom svých práv a povinností, zvláště pokud jde o nový občanský zákoník.

Jak správně vrátit zboží

Pokud chcete zboží vrátit, musíte ho samozřejmě nejprve převzít. Odstoupit od smlouvy totiž nelze tak, že pošťákovi jednoduše neotevřete, ani si zboží na poště nevyzvednete. Pokud zboží totiž nepřevezmete, může po vás obchodník vyžadovat zaplacení smluvní pokuty, pokud jste ji předem sjednali.

Pokud o zboží nemáte zájem – ať už proto, že jste si nákup rozmysleli, nebo proto, že se vám zboží nelíbí, můžete odstoupit od smlouvy do 14 dní od převzetí zboží. Pokud vás však obchodník neinformoval, například prostřednictvím svých obchodních podmínek, o tom, že lze od smlouvy odstoupit do 14 dnů, prodlužuje se tato lhůta na rok. Od smlouvy můžete odstoupit bez udání důvodu.

Odstoupíte od smlouvy jednoduše tak, že zboží odešlete zpět (a to nejpozději 14. den po jeho převzetí) a odstoupení od smlouvy elektronicky oznámíte obchodníkovi.

Vrácení peněz i s poštovným

Nový občanský zákoník předpokládá, že zboží vrátíte poté, co jste si ho po dobu nezbytně krátkou vyzkoušeli – zboží tedy nebude opotřebované. Pokud by se na něm snad známky opotřebení našly, odpovídáte jako spotřebitel za snížení hodnoty zboží, a prodejce vám může strhnout případné náklady na opravu. Pokud jste však zboží vyzkoušeli obvyklým způsobem, máte nárok na vrácení ceny zboží i s nejnižším poštovným.

Právě v posledním bodě, a sice vracení poštovného, spočívá kámen úrazu – ani po více než čtvrt roce si někteří obchodníci na novou právní úpravu nezvykli a zákon dále porušují. Jako spotřebitel máte právo na vrácení celé ceny zboží a nejnižšího poštovného, které obchodník nabízí. Pokud je však nejlevnější variantou osobní odběr, do variant se nezahrnuje.
Peníze vám musí obchodník zaslat do 14 dnů od přijetí vráceného zboží, nebo do 14 dnů od přijetí dokladu o tom, že jste zboží odeslali.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: právo, internet

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Práce a podnikání
Bez stabilního a vysokorychlostního internetu ve světě byznysu neuspějete

Současná moderní doba klade na firmy a podnikatele vysoké nároky. Drtivá většina zákazníků totiž používá internet k vyhledávání…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY