Jak se změní příjmení po svatbě a po rozvodu?

Velikost textu: A A A

Jak se změní příjmení po svatbě a po rozvodu?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vdáváte se? Čekáte potomka a chcete, aby se jmenoval po otci? Nebo se rozvádíte a chcete zpátky svoje příjmení? Kdy a za jakých okolností je vlastně možné provést změnu příjmení?

Klasické případy sňatku jsou všem známy. Buď přijmete příjmení manžela či manželky (většinou žena přijímá příjmení muže, ale je možná i opačná varianta) nebo si necháte to své. Tuto variantu hodně využívají mediálně známé osoby, aby tak nemátly své fanoušky. V tomto případě je ale potřeba se společně domluvit, jaké příjmení pak budou používat děti narozené z tohoto svazku. Můžete ale také mít příjmení obě. Své i svého manžela. Možnost kombinovaného příjmení však existuje pouze pro jednoho z manželů a uvádí se nejprve příjmení druhého z manželů a teprve pak za pomlčkou rodné příjmení. Děti narozené z tohoto svazku pak budou mít to příjmení, které je oběma manželům společné.

V případě rozvodu se nemusíte obávat, že by vás vašeho sňatkem nabytého příjmení jen tak snadno mohl váš bývalý manžel zbavit. Osoba, která nabyla sňatkem nového příjmení, může tohoto příjmení užívat i po rozvodu. Pokud si však chce vzít své původní jméno, stačí do měsíce od rozsudku o rozvodu manželství zajít na matriku a tam si o původní jméno zažádat. Není však možné získat rodné příjmení v případě, že již žena byla podruhé vdaná. Vždy může získat pouze to příjmení, se kterým se vdávala. Tyto změny pak na příjmení dětí nemají vliv.

Pakliže se vdává svobodná matka s dítětem, její dítě automaticky také obdrží nové vyvdané příjmení. Pokud se však dítě matky, která se vdává jmenuje jinak a má například na matrice vyřízeno příjmení po otci, pak mu toto příjmení již zůstává a změna je možná pouze se souhlasem jeho otce.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Právo
Odstoupení od smlouvy o převodu nemovitosti může přijít draho

Každý, kdo prodává nemovitost, je povinen zaplatit příslušnou daň z převodu nemovitosti. Ta doposud činí 3 % ze základu daně,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY