Jak vydědit děti podle nového občanského zákoníku

Velikost textu: A A A

Jak vydědit děti podle nového občanského zákoníku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Rodinné vztahy vždycky nefungují tak, jak bychom si představovali. Pro případ naprosto nefungujících vztahů a ochrany hodnoty majetku zůstavitele nabízí nový občanský zákoník možnosti, jak vydědit potomky.

Účelem dědictví je zachování hodnoty, kterou zůstavitel vytvořil nebo získal, do budoucna. Vydědění je jedním ze způsobů, jak se může zůstavitel bránit tomu, aby jeho majetek získal někdo, kdo si ho prokazatelně nezaslouží – a to i v případě, že se jedná o jeho vlastní dítě.

Prohlášení o vydědění

Zůstavitel může v tzv. prohlášení o vydědění vydědit svého potomka, který tak ztratí svůj zákonem stanovený podíl.
V § 1646 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, je určeno, z jakých důvodů lze potomka vydědit:

  • potomek neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nouzi, tedy ve stáří nebo nemoci, ale také při živelní pohromě, při úrazu apod.,

  • neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, jaký by projevovat měl,

  • byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze (není stanoveno, o jaký čin se jedná a na kom byl spáchán),

  • žije trvale nezřízeným životem – týká se například alkoholiků, lidí závislých na drogách, rodičů neplnících své vyživovací povinnosti vůči dětem nebo lidem páchajícím soustavně trestnou činnost,

  • jedná marnotratně, což vyvolává oprávněnou obavu, že dědictví jako hodnota nebude zachována.

První čtyři důvody se mohou vztahovat i na potomky vyděděného, pokud by měli být dědici, poslední se důvod se na ně vztahovat nemůže.
Pokud s těmito důvody vyděděný nesouhlasí, může se bránit soudně, ale zároveň musí prokázat opak.
Vydědění bez udání důvodu
Zůstavitel nemusí udávat v prohlášení o vydědění důvod, ale pak potomek má nárok na svůj zákonem stanovený podíl, pokud mu nebude prokázán konkrétní důvod k vydědění. V praxi se pak mohou například ostatní potomci snažit prokázat, že jejich sourozenec si dědictví nezaslouží.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Právo
Odstoupení od smlouvy o převodu nemovitosti může přijít draho

Každý, kdo prodává nemovitost, je povinen zaplatit příslušnou daň z převodu nemovitosti. Ta doposud činí 3 % ze základu daně,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY