Obchodní společnosti v kostce

Velikost textu: A A A

Obchodní společnosti v kostce

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti!

Vzniku obchodní společnosti předchází řada vyřizování včetně právního poradenství. Obchodní společnost je právnická osoba, která sdružuje více osob za účelem společného podnikání. Zakládá se společenskou smlouvou nebo zakladatelskou listinou s úředně ověřenými podpisy všech zakladatelů a je platná ode dne zapsání do obchodního rejstříku. Často je také potřeba vložit základní kapitál.

Existují čtyři druhy obchodních společností. Mezi osobní společnosti patří komanditní společnost a veřejná obchodní společnost, kapitálovými jsou pak společnost s ručením omezeným a akciová společnost. Mezi obchodní společnosti patří také družstvo.

Veřejná obchodní společnost sdružuje nejméně dva podnikatele, kteří nemusí do společnosti přinést žádný počáteční vklad, ale vždy ručí celým svým majetkem a dělí se rovným dílem.
Komanditní společnost rozděluje společníky na komanditisty a komplementáře, přičemž komanditisté ručí pouze do výše svého nesplaceného vkladu, který je zapsán v obchodní společnosti, kdežto komplementáři ručí celým svým majetkem. Podle toho se rozdělují zisky, padesátiprocentně pro komanditisty a komplementáře, mezi komanditisty se pak dělí podle výše jejich vkladů.

Společnost s ručení omezením může založit i jedna fyzická nebo právnická osoba. Maximální počet osob je pak omezen na padesát společníků. Povinný minimální vklad je 200 000 korun a každý společník ruší vždy do výše svého nesplaceného vkladu. Zisk se rozděluje dle výše vkladu. Společnost může mít jednoho nebo více jednatelů, na jejichž činnost dohlíží dozorčí rada. Nejvyšší orgánem je valná hromada.

Při vzniku akciové společnosti jsou povinným vkladem dva milióny korun. Společnost ručí celým svým majetkem, přičemž akcionáři neručí za závazky společnosti. Vklady společníků jsou povinné. Nejvyšším orgánem je valná hromada, statutárním orgánem představenstvo a kontrolním orgánem dozorčí rada.

Družstvo sdružuje minimálně pět členů nebo dvě právnické osoby za účelem zajišťování společných hospodářských a sociálních potřeb. Družstvo odpovídá celým svým majetkem, přičemž členové družstva neručí za závazky společnosti. Kapitálem jsou členské vklady, které jsou podmínkou členství. Jejich minimální výše je 50 000 korun. Nejvyšším orgánem je členská schůze, statutárním orgánem představenstvo a kontrolním orgánem kontrolní komise.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: právo, podnikání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY