Pozor na smlouvu o výkonu funkce u obchodní korporace

Velikost textu: A A A

Pozor na smlouvu o výkonu funkce u obchodní korporace

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Jestliže vaše společnost spadá pod Zákon o obchodních korporacích, měli byste zbystřit. V únoru 2020 došlo zákonem č. 33/2020 Sb., ke změně zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „zákon o obchodních korporacích“), ve znění zákona č. 458/2016 Sb. Vedle jiných změn došlo k novele i v oblasti výkonu funkce člena orgnánu obchodní korporace.

Aktuálně lze ze zákona chápat, že pokud nebude smlouva o výkonu funkce schválena valnou hromadou obchodní společnosti, potom by neměla být daná smlouva platná, ovšem relativně. Slovo relativně můžeme vnímat tak, že smlouva platí do doby, než se oprávněná osoba dovolá její neplatnosti.

Bez schválení valné hromady již smlouvu raději neuzavírejte

Díky novele je právní systém upravený v tom směru, že když nedojde ke schválení smlouvy o výkonu funkce v obchodní korporaci podle ZOK na valné hromadě, nenastane její účinnost. A to je hodně velká změna. Novela má ovšem další souvislosti a přináší mnohem více úprav v tomto směru. Pro přesné informace a ujasnění doporučujeme každému majiteli, jednateli či dalšímu členu nějakého orgánu obchodní korporace kontaktovat právníka, protože tento čřlánek má pouze informativní charakter a nelze ho brát jako závazný právní výklad zákona.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Právo
Odstoupení od smlouvy o převodu nemovitosti může přijít draho

Každý, kdo prodává nemovitost, je povinen zaplatit příslušnou daň z převodu nemovitosti. Ta doposud činí 3 % ze základu daně,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY