Právo 2014 - další podstatné změny

Velikost textu: A A A

Právo 2014 - další podstatné změny

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 V roce 2014 nás čeká celá řada právních změn. Zatímco některé jsou téměř nedůležité a téměř se našeho života nedotknou, ty jiné se nás už určitě týkají. Jednou z těchto změn je určitě taková, která se týká dědictví a dědického práva. Ještě v současném roce se určí dědic buď podle závěti, popřípadě dle zákona. Přednost bude mít samozřejmě závěť. Novela však počítá s tím, že by se přidala ještě jedna možnost, a to dědická smlouva. Tato smlouva by se uzavřela mezi oběma stranami. Případný dědic tak bude mít jistotu, že případný majetek připadne určitě jemu, jelikož tato smlouva nepůjde jednostranně zrušit, ani pokud by si to zůstavitel rozmyslel.

S dědictvím bude souviset i další forma závěti, která zavádí pojem závěť s úlevami. Pokud se totiž někdo dostane do krizové životní situace, kdy nemůže uzavřít standardní závěť, může využít právě této možnosti. Mezi tuto krizovou situaci se počítá například živelná pohroma, či dokonce válka.

Další úprava se týká zvířat, která jsou i nadále považovány za věci. Tedy především pro právní pojetí. Zvíře jako takové tak nemůže nabývat žádných vlastnických práv, jelikož je samotné předmětem vlastnického práva. Ačkoliv se to zdá kuriózní, již existuje několik případů, kdy lidé chtěli odkazovat svůj majetek právě svému zvířeti. V zákoníku však výrazně stoupla hodnota zvířete jako takového, jelikož je již popsán jako živý tvor nadaný mnoha smysly. To by mělo ulehčit i různá rozhodování související s týráním.

Změnu zažijí i podnikatelé, tedy hlavně ti, kteří si chtějí založit společnost s ručením omezeným. Zatímco nyní byl nutností kapitál, tedy základní vklad ve výši 200 000 korun, od roku 2014 bude vše jinak. K založení bude naprosto dostačovat symbolická jedna koruna. Bude však posílena především ochrana věřitelů, aby této možnosti nebylo zneužíváno.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Právo
Odstoupení od smlouvy o převodu nemovitosti může přijít draho

Každý, kdo prodává nemovitost, je povinen zaplatit příslušnou daň z převodu nemovitosti. Ta doposud činí 3 % ze základu daně,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY