Právo 2014 - změny týkající se majetku

Velikost textu: A A A

Právo 2014 - změny týkající se majetku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Od roku 2014 čeká každého z nás celá řada změn, které se týkají našeho právního systému. Určitě nečekejme žádné masivní a razantní změny, ale spíše lehké úpravy stávajících zákonů. Většiny občanů se týká především Občanský zákoník, který sebou přináší i změny které se týkají našeho majetku, a to jak movitého, tak nemovitého.

Velmi diskutovaným tématem posledních let je problém, pokud koupíme zboží od neoprávněného majitele. Dle současné právní úpravy to není možné legálně získat a případný nový majitel tak je postihován za to, že věc koupí – nejčastěji odebráním dané věci. Došlo však ke schválení nové úpravy, která mimo jiné říká i to, že by žádný člověk neměl být postihován za to, že koupí kradený předmět. Tedy pokud se skutečně prokáže, že ho kupoval v dobré víře a netušil, že je kradený a koupil ho od zloděje.

Když už hovoříme o majetku, tedy věcech jako takových, tak se zákon dočkal i definice, co se za věc považuje. Ta může být jak hmotná, tak nehmotná – jako například energie, patenty nebo věci které jsou duchovního vlastnictví. I ty budou od roku 2014 považovány za věci. Do letošního roku žádná podobná úprava, která by vše takto komplexně vysvětlovala, nebyla. Mělo by to tak výrazně ulehčit při řešení různých sporů.

Další změny v tomto zákoně se týkají také nemovitostí a pozemků, na kterých jsou umístěny. To by mělo značně zjednodušit celou situaci, kdy nyní je odlišně pohlíženo jak na samotný dům, tak i na pozemek. Nová právní úprava však říká, že dům nebo jiná stavba je neoddělitelnou součástí pozemku a tak bude nadále vystupovat jako jeden celek. Majitel tak bude moci dále disponovat pouze pozemkem, jehož součástí bude právě daná stavba. Problémy mohou nastat, pokud jsou rozdílní majitelé. V tomto případě každý disponuje pouze svým majetkem a na ten druhý má předkupní právo ze zákona.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: bydlení, právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Bydlení
Jak zvýšit hodnotu vašeho bytu pro úspěšný prodej?

Pokud vlastníte byt, který byste rádi a výhodně prodali, měli byste se zaměřit na to, jakým způsobem zvýšit jeho cenu. Co…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Bydlení v podnájmu přináší výhody i nevýhody

Nemáte vlastní dům, pozemek či byt a hledáte podnájem? Jaké jsou výhody a nevýhody bydlení v podnájmu a na co bychom si měli…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY