Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Velikost textu: A A A

Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník pozemku, který sousedí s jiným?

Jak vás soused (ne)může rušit

V minulosti často v sousedských vztazích docházelo k situacím, které nebylo možné uspokojivě podle práva vyřešit. Nový občanský zákoník vymezuje detailněji práva a povinnosti obou stran a stanoví způsoby, jak lze případné konflikty řešit.

Zákoník zakazuje, aby vás soused jakýmkoli způsobem přímo rušil (například sváděl vodu na váš pozemek), a dále upravuje, co můžete udělat, když vás ruší nepřímo, tzn. například:

  • kouřem,

  • prachem,

  • různými pachy,

  • světlem nebo stínem (týká se stromu nebo plotu, který nepřiměřeně stíní),

  • hlukem či otřesy,

  • vniknutím zvířete na váš pozemek.

Nejedná se jen o důsledky sousedovy činnosti, ale také nečinnosti. Důležité je, že musí k tomuto rušení docházet v míře nepřiměřené poměrům a podstatně omezující obvyklé užívání pozemku. O splnění těchto podmínek rozhoduje soud, posuzuje je tedy objektivně.

Jak se můžete bránit

Pokud podáte proti tomuto rušení žalobu k soudu, soud může rozhodnout o zákazu této činnosti. Soud tedy rozhoduje pouze o tom, že činnost, která k rušení vedla, bude ukončena, ale nestanoví žádné další jednání – tedy například odstranit důsledky apod..

Pokud je však rušení důsledkem činnosti závodu, který je na sousedově pozemku a činnost závodu nepřesahuje povolený rozsah, budete mít jako soused nárok na finanční kompenzaci, nikoli na zastavení rušivé činnosti.
Žalovat můžete vlastníka, spoluvlastníka nebo nájemce pozemku, ze kterého je způsobováno rušení (nemusí jít nutně o pozemek s vaším přímo sousedící).

Konkrétní problémy v sousedských vztazích

Pokud kořeny nebo větve stromů přesáhnout na váš pozemek, můžete je šetrně odstranit, pokud souseda k témuž předem vyzvete a on vás nevyslechne. Odstranit je lze jen v době k tomu vhodné a zároveň pokud vám způsobují prokazatelně škodu.
Pokud má soused stromy vyšší než 3 metry, měl by jejich kmen být ve vzdálenosti minimálně 3 metrů od plotu.
Pokud na váš pozemek spadnou plody ze stromů a keřů souseda, jsou vaše – nesmíte je však sami trhat.
Vašemu sousedovi musíte umožnit vstup na pozemek v době, rozsahu a způsobem, který je nutný k údržbě jeho pozemku a hospodaření na něm, pokud toho nelze dosáhnout jinak.

Pokud není sousedův pozemek spojen s veřejnou cestou a jediná cesta by vedla přes váš pozemek, může požádat soud, abyste mu umožnil nezbytnou cestu přes váš pozemek. Za to budete mít nárok na úplatu, případně odčinění újmy. Pokud je cesta zřízena uměle, musí ji udržovat vás soused, ale můžete požádat o to, aby ji převzal do svého vlastnictví.
Pokud se na váš pozemek zatoulá sousedovo zvíře, můžete si pro něj dojít, ale pokud způsobí vašemu sousedovi škodu, musíte ji napravit – vrácením do původního stavu, pokud to není možné, pak finančně.
Specifická opatření se týkají včel. Pokud se na váš pozemek zatoulá jedna sousedova včela, můžete ji zabít, pokud se k vám ale zatoulá celý sousedův roj a usídlí se ve vašem včelíně, je váš.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: právo

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Bydlení
Jak má vypadat smlouva o pronájmu bytu?

Vlastníte byt a chcete ho pronajmout? Co by měla obsahovat nájemní smlouva a na co si dávat pozor?Nájemní smlouva jasně vymezuje…

Právo
Neplacení výživného. Na co máte nárok?

Jak je to dnes vlastně v případě neplacení výživného? Jakým způsobem může rodič, který nedostal na dítě zaplaceno vyřešit…

Práce a podnikání
Kdy má zaměstnanec nárok na volno v práci?

Víte, ve kterých případech máte jako zaměstnanec nárok na placené volno? Co třeba taková návštěva lékaře, svatba nebo pohřeb?…

Právo
Odstoupení od smlouvy o převodu nemovitosti může přijít draho

Každý, kdo prodává nemovitost, je povinen zaplatit příslušnou daň z převodu nemovitosti. Ta doposud činí 3 % ze základu daně,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY