Velký bratr ve firmě?

Velikost textu: A A A

Velký bratr ve firmě?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Podnikání je nelehký úkol a přináší řadu překážek, které musí podnikatel překonávat. Máte-li zaměstnance, řešíte i řadu nepříjemných záležitostí, jako například to, kolik vás stojí nepracovní aktivity vašich zaměstnanců na internetu, například na sociálních sítích. Jak zvýšit pracovní výkon, a přitom nebýt Velkým bratrem?

Informujte zaměstnance předem

Monitorovat aktivity zaměstnanců je legitimní, zákony to umožňují. Zároveň však definují mantinely, ve kterých se musí zaměstnavatel pohybovat.

Zaměstnanci, kteří pracují v kancelářích a mají k dispozici počítač, jsou samozřejmě v pokušení sem tam přečíst nějakou tu zprávu, sem tam zkontrolovat příspěvky na sociální síti nebo se jen podívat na e-mailu. Je otázkou a zároveň kritériem každého jednotlivého zaměstnavatele, kde je pomyslná hranice mezi tím, co pracovní výkon negativně neovlivňuje, a co už ano.

Většina zaměstnavatelů podle provedených průzkumů toleruje 20 minut soukromých aktivit zaměstnanců na internetu denně. Protože však průzkumy zároveň hovoří o tom, že průměrný zaměstnanec stráví na internetu nepracovně během jediného dne zhruba hodinu, což jsou v nákladovém vyjádření nemalé ztráty, přistupují podnikatelé k monitoringu počítačů svých zaměstnanců.

Co je ještě dovoleno

Zákoník práce hovoří o tom, že zaměstnanec nesmí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro soukromé účely výrobní a pracovní prostředky, což se týká nejen počítačů, ale také telefonů. Zaměstnavatel má právo tyto skutečnosti přiměřeným způsobem kontrolovat.

Ačkoli je monitoring povolený, zákon pamatuje i na ochranu soukromí zaměstnanců. Bez předchozího upozornění tak může zaměstnavatel sledovat dobu strávenou na internetu nebo míru využívání jednotlivých programů, pokud jde však o přímou kontrolu poštovní schránky nebo dat, musí být zaměstnanec předem upozorněn. Nejlepším způsobem, jak toto vyřešit, je doplnit příslušné ustanovení do pracovní smlouvy nebo do vnitřních norem společnosti.

Tak jako tak, zaměstnavatel nesmí sledovat obsah soukromých e-mailů nebo obsah konverzací v nástrojích instant messagingu, jako je například ICQ.

Některé firmy tento problém řeší tak, že zaměstnancům nedovolují instalovat žádný SW do počítače a zároveň blokují určité stránky. V některých firmách však toto není ani možné, protože například se sociálními sítěmi musí pracovat.

Dobrý sluha, zlý pán

Přeroste-li míra sledování zaměstnanců určitou mez, vede to ke snížení produktivity jejich práce a celkové demotivaci. Naopak přiměřená míra sledování produktivitu práce přechodně zvýší. Proto je důležité citlivě posoudit, zda a v jaké míře je monitoring zaměstnanců v souladu s firemní kulturou společnosti, a zvážit případná rizika.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: zaměstnání, internet

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Bez stabilního a vysokorychlostního internetu ve světě byznysu neuspějete

Současná moderní doba klade na firmy a podnikatele vysoké nároky. Drtivá většina zákazníků totiž používá internet k vyhledávání…

Práce a podnikání
Jak moderně podnikat

Moderní doba vyžaduje používání moderních prostředků. Ačkoliv se to může většině čtenářů zdát jako zbytečná ztráta času,…

Práce a podnikání
Staňte se vlastním pánem a vyhněte se nezaměstnanosti

Podle posledních zpráv nezaměstnanost v České republice stoupá. Stále více občanů se tedy potýká s problémem, jak vydělat…

Práce a podnikání
Registrace na úřadě práce. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dostali jste výpověď, přerušili podnikání nebo jste čerstvými absolventy a nemáte práci? Zaregistrujte se na úřad práce,…

Práce a podnikání
Povinné pracovnělékařské prohlídky od dubna 2013

Od dubna 2013 došlo ke zméně v oblasti pracovně-lékařských prohlídek. Co si na nás zákonodárci přichystali? Jaké jsou povinnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY