10 situací, kdy si rozhodně nepůjčovat

Velikost textu: A A A

10 situací, kdy si rozhodně nepůjčovat

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Finanční gramotnost v České republice stále není na dostatečné úrovni a poskytovatelé úvěrů se předhánějí v nabídkách výhodných půjček na cokoli, do 24 hodin, bez ručitele i zajištění nebo dokládání příjmů. Jak se v nabídce orientovat a kdy vás úvaha o půjčce může přivést do dluhové spirály? Poradíme vám.

Kdy si rozhodně nepůjčovat?

1. Když si chcete pořídit něco, co nepotřebujete.
Hranice mezi tím, co je nutné a co ne, je individuální. Džíny ve slevě nepotřebujete, pokud máte v čem chodit, naproti tomu zaplacení opravy pračky nutným výdajem je.
2. Když máte jiný, už tak poměrně vysoký úvěr.
Mnoho lidí se dostává do nebezpečné dluhové spirály tím, že si bere další a další úvěry, aniž by přemýšleli nad tím, zda je budou moci splácet. Každé půjčené peníze něco stojí a platit několik úvěrů současně je drahé.
3. Když splátky výrazně zatíží váš rozpočet.
Pokud si jednoduchou úvahou propočítáte, že po zaplacení měsíčních splátek bude váš rodinný rozpočet na nule, není rozumné si půjčku brát.
4. Když si chcete koupit dovolenou nebo zaplatit vánoční dárky.
Populární půjčky na dovolenou nebo vánoční dárky bohužel stále nejsou minulostí, mnoho lidí je ochotno zadlužit se kvůli 14 dnům vysněné dovolené. Při podpisu smlouvy si však neuvědomí, že splácet budou mnohem déle než ony dva týdny, a že dovolená přijde i s úroky a dalšími poplatky velmi draho.
5. Když chcete půjčkou umořit jiný dluh.
To je opět jedna ze spolehlivých cest, jak se dostat do dluhové spirály. Z dluhů se nedostanete, pokud budete financovat splátky úvěrů z půjčených peněz.

6. Když nemáte jistý stálý a pravidelný příjem.
Jedno z nejdůležitějších kritérií – to, že vám někdo půjčí, neznamená, že vzít si půjčku v takovém případě není riskantní, ba naopak.
7. Když si nejste jisti, že budete moci půjčku bez problémů splácet.
Pokud je váš rozpočet tak napjatý, že nemáte vytvořenou rezervu pro horší časy, je zvýšená obezřetnost více než na místě.
8. Když na vás poskytovatel úvěru tlačí, abyste smlouvu hned podepsali.
Nikdy nepřistupujte na jakoukoli formu nátlaku, jedná se o známku neseriózního jednání.
9. Když vám poskytovatel úvěru není schopen srozumitelně odpovědět.
Poskytovatel úvěru musí klientovi vysvětlit vše potřebné a umožnit mu klást otázky. Pokud tak neudělá, o důvod navíc, abyste jeho nabídku přestali zvažovat.
10. Když vám nechce poskytovatel úvěru umožnit pročíst si nabídku v klidu doma.
Smluvní podmínky a přílohy bývají dlouhé a na jejich čtení je třeba mít klid, proto lze pročtení v domácím prostředí jen doporučit. Třeba se vám vše rozleží v hlavě a zjistíte, že ve skutečnosti žádnou půjčku nepotřebujete.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: půjčka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Půjčky
Jak získat hypotéku

Uvažujete o novém domově a nemáte k dispozici hotovost? Za jakých okolností vám vlastně banka může poskytnout hypotéku a…

Půjčky
Úpadek a insolvenční řízení. Jak pomoci dlužníkovi?

Máte dluhy? Jak zjistit, zda jste v úpadku a kdy zahájit insolvenční řízení? Jakým způsobem je možné řešit situaci, kdy již…

Půjčky
Registr dlužníků. Jak dlouho v registru dlužníků zůstanete?

Dostat se do registru dlužníků je zřejmě snadnější, než se dostat z něj. I poté, co dluh uhradíte, ještě v registru zpravidla…

Půjčky
Rychlá půjčka nemusí být jen od lichváře. Získáte ji i v bance!

Již mnoho měsíců trápí občany i podnikatele problematická ekonomická situace, které je způsobena krizí v celé Evropské unii.…

Půjčky
Jak si zřídit kontokorentní účet?

Chybí vám každý měsíc na účtě několik tisíc korun? Nejste v tom sami! Poradíme vám, jak si zřídit kontokorentní účet!K čemu…

Půjčky
Co je leasing? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Uvažovali jste někdy o tom, že si pořídíte auto na leasing? Co všechno se dá vlastně pořídit na leasing a jaké jsou jeho…

Půjčky
Jaké jsou druhy hypoték v České republice?

Tuzemský hypoteční trh nabízí různé druhy hypoték. Proto by se každý zájemce o hypotéku měl nejprve informovat o možnostech,…

Investice
Výhodné půjčky a ještě výhodnější investice do zlata

Většina z nás chce ušetřit, ale určitě každý chce vydělat. V každém případě se jedná o aktivity a činnosti, jako všechny…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY