Jak na bezpečnou půjčku

Velikost textu: A A A

Jak na bezpečnou půjčku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Potřebujete si půjčit a bojíte se, abyste se nezadlužili příliš? Nebo máte obavu z toho, abyste vybrali dobrého poskytovatele? V životě se bez nějakých těch půjček zpravidla neobejdeme. Poradíme vám, jak si půjčit bezpečně.

1. Půjčku si berte jen v případě, že ji opravdu potřebujete.
Půjčovat si na věci nebo služby, které mají kratší dobu trvání, než je doba splácení úvěru, nemá s odpovědným zadlužováním nic společného. Samozřejmě že na trhu existují produkty, které vám zajistí dostatek prostředků na dovolenou nebo na vánoční dárky, využívat tyto půjčky však finanční poradci zásadně nedoporučují.
2. Půjčte si jen tehdy, kdy jste si jisti, že budete moci půjčku bez problémů splatit.
V dočasné pracovní neschopnosti se může octnout každý z nás. Jedna ze zásad odpovědného zadlužování říká, že by náš rodinný nebo osobní rozpočet neměl být nikdy tak napjatý, aby nám po odečtení všech výdajů nezbývalo na vytváření potřebné rezervy. Jinými slovy i po zaplacení splátek úvěrů by měl každému zůstat obnos, který může uložit stranou na horší časy.
3. Nikdy si nepůjčujte proto, abyste umořili jiný dluh.
Půjčené peníze něco stojí, a pokud nejste schopni jeden dluh splácet, neberte si žádný další úvěr – jinak se dostanete do nebezpečné dluhové spirály, kdy dluhy plodí další dluhy.
4. Veďte zodpovědně vaše rodinné finance.
Vytvořte si rodinný rozpočet a zahrňte do něj předpokládanou splátku úvěru. Pokud budete po zaplacení všech výdajů a vytvoření nutné rezervy schopni úvěr splácet, můžete si ho vzít, v opačném případě by se jednalo o riskantní krok. Výdaje domácnosti pečlivě sledujte.
5. Zvažujte, s kým smlouvu o půjčce uzavřete.
Na výběr máte bankovní i nebankovní poskytovatele, přičemž ty bankovní podléhají nejvyšší kontrole ze strany státu. Pokud uvažujete o nebankovním poskytovateli, hledejte přednostně mezi těmi, kteří jsou členy České leasingové a finanční asociace. Členové této asociace jsou mj. vázáni etickým kodexem, který je jakousi zárukou férového jednání.
6. Porovnávejte RPSN i úrokovou sazbu.
Výše úroku i RPSN se liší podle toho, o jaký typ půjčky jde, zda je účelová, nebo neúčelová, se zajištěním, s prokazováním příjmů apod. Obojí je důležitý, ale nikoli jediný ukazatel svědčící o výhodnosti produktu.
7. Smlouvu čtěte celou včetně příloh.
Smlouva a její přílohy obsahují všechny informace, které potřebujete znát, abyste se mohli pro půjčku odpovědně rozhodnout.

8. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte.
Pokud máte nejasnosti nebo přímo textu nerozumíte, obraťte se s dotazem na poskytovatele úvěru. Jen seriózní poskytovatel vám dá uspokojivou odpověď.
9. Nepřistupujte na jakýkoli nátlak při podpisu smlouvy.
Nenechte se zviklat, smlouvu si v klidu odneste domů a tam ji prostudujte, stejně jako ostatní nabídky. Časová tíseň nahrává vždy poskytovateli úvěru, nikoli vám.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: půjčka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Půjčky
Jak získat hypotéku

Uvažujete o novém domově a nemáte k dispozici hotovost? Za jakých okolností vám vlastně banka může poskytnout hypotéku a…

Půjčky
Úpadek a insolvenční řízení. Jak pomoci dlužníkovi?

Máte dluhy? Jak zjistit, zda jste v úpadku a kdy zahájit insolvenční řízení? Jakým způsobem je možné řešit situaci, kdy již…

Půjčky
Registr dlužníků. Jak dlouho v registru dlužníků zůstanete?

Dostat se do registru dlužníků je zřejmě snadnější, než se dostat z něj. I poté, co dluh uhradíte, ještě v registru zpravidla…

Půjčky
Rychlá půjčka nemusí být jen od lichváře. Získáte ji i v bance!

Již mnoho měsíců trápí občany i podnikatele problematická ekonomická situace, které je způsobena krizí v celé Evropské unii.…

Půjčky
Jak si zřídit kontokorentní účet?

Chybí vám každý měsíc na účtě několik tisíc korun? Nejste v tom sami! Poradíme vám, jak si zřídit kontokorentní účet!K čemu…

Půjčky
Co je leasing? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Uvažovali jste někdy o tom, že si pořídíte auto na leasing? Co všechno se dá vlastně pořídit na leasing a jaké jsou jeho…

Půjčky
Jaké jsou druhy hypoték v České republice?

Tuzemský hypoteční trh nabízí různé druhy hypoték. Proto by se každý zájemce o hypotéku měl nejprve informovat o možnostech,…

Investice
Výhodné půjčky a ještě výhodnější investice do zlata

Většina z nás chce ušetřit, ale určitě každý chce vydělat. V každém případě se jedná o aktivity a činnosti, jako všechny…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY