Jak získat hypotéku

Velikost textu: A A A

Jak získat hypotéku

Ilustrační foto
  • autor: redakce

Uvažujete o novém domově a nemáte k dispozici hotovost? Za jakých okolností vám vlastně banka může poskytnout hypotéku a co všechno k tomu budete potřebovat?

Banka poskytuje hypoteční úvěr na koupi, stavbu, přestavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Může se jednat o poskytnutí celé potřebné částky nebo jen její části, pokud si zbytek žadatel o úvěr hradí z vlastních zdrojů. Banka se ale dobře rozmýšlí, komu a za jakých podmínek úvěr poskytne. Riziko nesplacení půjčky si pak pojistí zástavou nemovitosti, na kterou je úvěr poskytnut.

Co potřebujete k vyřízení hypotéky:

Pokud si chcete vyřídit hypotéku, počítejte s tím, že budete muset doložit a potvrdit výši příjmů a to i dva roky zpětně. Záleží také na tom, zda jste zaměstnanec nebo podnikatel. Banka bude rovněž posuzovat vaši rodinnou a majetkovou situaci a příjmy a výdaje celé vaší rodiny.

Bance je potřeba předložit:

  • průkaz totožnosti (buď občanský průkaz nebo pas)

  • pracovní smlouvu na dobu neurčitou, potvrzení zaměstnavatele o výši ročního příjmu, kopie výplatních pásek nebo mzdových listů za bankou stanovenou dobu, která může být šest měsíců až dva roky (pokud jste zaměstnanec)

  • živnostenský list, potvrzení o platbách sociálního a zdravotního pojištění a přiznání k dani z příjmů za poslední dva roky (pokud jste podnikatel)

  • potvrzení o dalších příjmech, například z pronájmu (včetně nájemní smlouvy) nebo kapitálového majetku

  • potvrzení o všech vašich výdajích (např. další půjčky, placení výživného, pojistné smlouvy, spoření a další závazky)

  • doklady k nemovitosti (výpis z katastru nemovitostí ne starší než tři měsíce, snímek z katastrální mapy ne starší než jeden rok, kupní smlouvu, odhad ceny nemovitosti ne starší než půl roku, pojistnou smlouvu k nemovitosti a případné další dokumenty)

  • stejné doklady k nemovitosti, kterou chcete ručit, pokud se jedná o jinou než kupovanou nemovitost, na kterou chcete poskytnout úvěr

Problémem může být pracovní doba na dobu určitou nebo uplatňování paušálních výdajů u podnikatelů, kdy není možné přesně potvrdit výši skutečných výdajů.

Banka také zjišťuje, zda nejste v registru dlužníků. Na základě posouzení všech vašich příjmů a výdajů, které musíte potvrdit a doložit se banka rozhodne, zda vám úvěr poskytne. Po odečtení všech výdajů by vám z příjmů celé vaší rodiny měl zůstat více než 1,2 násobek životního minima. Pokud na úvěr nedosáhnete, můžete požádat o pomoc dalšího spoludlužníka, který má vyšší příjmy nebo požádat o nižší úvěr, ke kterému nebudete muset dokládat příjmy.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: hypotéka, půjčka

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Půjčky
Úpadek a insolvenční řízení. Jak pomoci dlužníkovi?

Máte dluhy? Jak zjistit, zda jste v úpadku a kdy zahájit insolvenční řízení? Jakým způsobem je možné řešit situaci, kdy již…

Půjčky
Registr dlužníků. Jak dlouho v registru dlužníků zůstanete?

Dostat se do registru dlužníků je zřejmě snadnější, než se dostat z něj. I poté, co dluh uhradíte, ještě v registru zpravidla…

Půjčky
Rychlá půjčka nemusí být jen od lichváře. Získáte ji i v bance!

Již mnoho měsíců trápí občany i podnikatele problematická ekonomická situace, které je způsobena krizí v celé Evropské unii.…

Bydlení
Výhody a nevýhody refinancování. Na co si dát pozor a s čím vám refinancování skutečně pomůže?

Refinancování hypotéky je zajímavý nástroj, který může využít každý, kdo chce ušetřit náklady spojené s vysokými úroky. Jedná…

Půjčky
Jak si zřídit kontokorentní účet?

Chybí vám každý měsíc na účtě několik tisíc korun? Nejste v tom sami! Poradíme vám, jak si zřídit kontokorentní účet!K čemu…

Půjčky
Co je leasing? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Uvažovali jste někdy o tom, že si pořídíte auto na leasing? Co všechno se dá vlastně pořídit na leasing a jaké jsou jeho…

Půjčky
Jaké jsou druhy hypoték v České republice?

Tuzemský hypoteční trh nabízí různé druhy hypoték. Proto by se každý zájemce o hypotéku měl nejprve informovat o možnostech,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY