Zpětná hypotéka - pomoc, či zkáza?

Velikost textu: A A A

Zpětná hypotéka - pomoc, či zkáza?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Penze v České republice nepatří zrovna mezi ty nejvyšší a převážná většina penzistů se shoduje, že jejich životní úroveň s odchodem do důchodu klesá. Na českém trhu se objevil nový finanční produkt, který nabízí řešení, jak si přilepšit v důchodovém věku. Otázkou je, zda takový produkt má šanci na úspěch a zda nepřináší více rizik než užitku.

„Zpětná neboli reverzní hypotéka, hojně využívaná především v USA a Austrálii, funguje na principu doživotní renty. Společnost se zájemcem sjedná specifický úvěr, ten není splácen průběžně ale až v momentě smrti klienta. Jinak řečeno - zájemce prodá svou nemovitost společnosti, u které sjednává úvěr - část prostředků mu bude zaplacena ihned a část mu bude vyplácena postupně do konce jeho života formou renty.“

Jaká může být výše úvěru?

Výši úvěru společnost kalkuluje individuálně - především podle předpokládané doby dožití klienta a ceny nemovitosti. Ale ve většině případů je úvěr poskytován maximálně do 50 % hodnoty nemovitosti.

Pro koho je zpětná hypotéka vhodná?

Cílovou skupinou mohou být především bezdětní senioři nebo například invalidní důchodci, kteří si tak budou moci přilepšit na důchod a nebude jim vadit, že jejich nemovitost nebude ohodnocena tržní cenou.

Na co si dát pozor?

Nevýhodou je především to, že úvěr je úročen vysokou úrokovou sazbou. Pokud se klient dožije déle než bylo ve smlouvě odhadnuto, může zůstat ve své nemovitosti, ale zaniká mu nárok na rentu. Dá se tedy říci, že ne ve vše případech je renta doživotní.

„Další důležitou věcí, na kterou se nesmí při sjednávání zapomenout, je, že po podepsání úvěrové smlouvy klientovi potomci nebudou moci dům či byt dědit, protože nemovitost byla již prodána a vlastníkem je úvěrová společnost,“ vysvětluje Ing. Milan Pykal, jednatel společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o.

ČNB je k zpětným hypotékám skeptická – hrozí se úpadku poskytovatele a toho, že jeho klienti mohou přijít o vše. V současnosti lze zpětnou hypotéku pořídit pouze u nebankovní společnosti, která se na trhu pohybuje pouze několik měsíců. Pojišťovny a bankopojišťovny budou moci tento produkt nabízet až po nezbytné úpravě české legislativy – novely zákona o úvěrech, které bychom se měli dočkat v roce 2016.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: hypotéka, pr, půjčka

Diskuze k článku: 1 příspěvků , nejnovější 23.07.2016 17:30:50

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
wunlowbust | 23.07.2016 17:30

[b][url=http://jp.omegafakewatches.me/%E3%82%AA%E3%83%A1%E3%82%AC%E3%83%90%E3%83%BC%E3%82%BC%E3%83%AB-c-1.html]オメガバーゼルワールド2011[/url][/b] [b][url=http://www.omegafakewatches.me/jp/%E3%82%AA%E3%83%A1%E3%82%AC%E3%83%90%E3%83%BC%E3%82%BC%E3%83%AB-c-1.html]オメガバーゼルワールド2011[/url][/b] [b]

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Půjčky
Jak získat hypotéku

Uvažujete o novém domově a nemáte k dispozici hotovost? Za jakých okolností vám vlastně banka může poskytnout hypotéku a…

Půjčky
Úpadek a insolvenční řízení. Jak pomoci dlužníkovi?

Máte dluhy? Jak zjistit, zda jste v úpadku a kdy zahájit insolvenční řízení? Jakým způsobem je možné řešit situaci, kdy již…

Půjčky
Registr dlužníků. Jak dlouho v registru dlužníků zůstanete?

Dostat se do registru dlužníků je zřejmě snadnější, než se dostat z něj. I poté, co dluh uhradíte, ještě v registru zpravidla…

Půjčky
Rychlá půjčka nemusí být jen od lichváře. Získáte ji i v bance!

Již mnoho měsíců trápí občany i podnikatele problematická ekonomická situace, které je způsobena krizí v celé Evropské unii.…

Bydlení
Výhody a nevýhody refinancování. Na co si dát pozor a s čím vám refinancování skutečně pomůže?

Refinancování hypotéky je zajímavý nástroj, který může využít každý, kdo chce ušetřit náklady spojené s vysokými úroky. Jedná…

Půjčky
Jak si zřídit kontokorentní účet?

Chybí vám každý měsíc na účtě několik tisíc korun? Nejste v tom sami! Poradíme vám, jak si zřídit kontokorentní účet!K čemu…

Půjčky
Co je leasing? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Uvažovali jste někdy o tom, že si pořídíte auto na leasing? Co všechno se dá vlastně pořídit na leasing a jaké jsou jeho…

Půjčky
Jaké jsou druhy hypoték v České republice?

Tuzemský hypoteční trh nabízí různé druhy hypoték. Proto by se každý zájemce o hypotéku měl nejprve informovat o možnostech,…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY