Chybí vám peníze do výplaty? Místo půjčky se naučte hospodařit s penězi

Velikost textu: A A A

Chybí vám peníze do výplaty? Místo půjčky se naučte hospodařit s penězi

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Situaci, kdy nám v peněžence nezbývá před výplatou víc než pár korun, zažil možná každý z nás. Nejedná se o nic příjemného a asi na to ani nejsme hrdí, ale někdy se prostě stane, že nás překvapí načekané výdaje a s napětím očekáváme den D. Co ale dělat v případě, že nám peníze v peněžence před výplatou chybí pravidelně, měsíc co měsíc?

Víte, za co utrácíte?

Pokud opravdu dochází opakovaně k situaci, že před výplatou dojdou všechny finanční zdroje, není s rodinnými financemi něco v pořádku – tedy lépe řečeno nejsou dobře řízeny. Pokud chceme ke svým penězům přistupovat zodpovědně a stejně tak i s nimi nakládat, je třeba se takovýmto situacím vyvarovat. Jak na to?
První krok, který by měl udělat každý člen rodiny, je zvyknout si denně (například večer) zapisovat, za které položky jakou částku utratil. Tato podrobná evidence, jakkoli se zdá otravná a časově náročná, vám nezabere denně více než pár minut. Tato inventura výdajů je jediný způsob, jak zjistit, za co přesně utrácíme, v jakých objemech a v jakém poměru. Takto vytvořená evidence je podkladem pro vytvoření rodinného rozpočtu.

Vytvořte si rozpočet

Buď na základě výše uvedené evidence, nebo na základě vašeho přehledu o tom, jaké výdaje máte a v jaké výši, si vytvořte rozpočet na měsíc. Ten však sám o sobě nestačí, je důležité vytvořit také rozpočet na rok, protože bude zahrnovat i výdaje, které jsou jednorázové, ale je třeba s nimi počítat – dálniční známka, zájmové kroužky dětí apod.
Záleží na vás, zda nepravidelné výdaje rozpočítáte na měsíce, nebo necháte v měsíci, ke kterému se vztahují. První možnost je výhodnější v případě, že vám po zaplacení výdajů zbývá velmi málo peněz.

Naučte se hospodařit

Z vytvořeného rozpočtu je patrné, jak jste na tom se svými výdaji a příjmy. Pokud je vaše celková bilance kladná, je vhodné zařadit budování rezervy – odborníci radí dávat stranou pro případ nenadálé události minimálně 10 % příjmu, můžete však začít i s menší částkou.

Pokud jste však v červených číslech, je na místech škrtat, budete se muset uskrovnit, protože vaše příjmy nestačí pokrýt vaše potřeby. Seřaďte výdaje do skupin podle nezbytnosti – v jedné skupině budou výdaje, se kterými nehnete, v další ty, které se dají snížit trochu, a ve třetí ty, které lze zrušit úplně. Podle priorit pak určete, co snížíte tak, abyste nejenže byli v černých číslech, ale také abyste odkládali část peněz stranou. Jedině tak vás nepřekvapí rozbitá pračka, lyžařský výcvik vašich dětí a v peněžence budete mít před výplatou vždy dostatek peněz.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: peníze

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Půjčky
Když půjčku, tak férově!

 Současná situace na českém trhu nebankovních půjček je poměrně nepřehledná. Poskytnutí půjčky nabízí široké spektrum…

Spoření
Co je termínovaný vklad?

Víte, co je to termínovaný vklad a k čemu slouží? Máte-li k dispozici hotovost, kterou momentálně nepotřebujete, vložte jí…

Půjčky
Úpadek a insolvenční řízení. Jak pomoci dlužníkovi?

Máte dluhy? Jak zjistit, zda jste v úpadku a kdy zahájit insolvenční řízení? Jakým způsobem je možné řešit situaci, kdy již…

Investice
Tichý společník - výhodná investice?

Potřebujete pro své podnikání finanční injekci a nechcete si půjčovat peníze od banky? Pořiďte si tichého společníka! Co…

Půjčky
Registr dlužníků. Jak dlouho v registru dlužníků zůstanete?

Dostat se do registru dlužníků je zřejmě snadnější, než se dostat z něj. I poté, co dluh uhradíte, ještě v registru zpravidla…

Spoření
Jak si zapamatovat PIN platební karty?

Stále si nemůžete zapamatovat PIN kód na vaší platební kartě nebo máte platebních karet hned několik a pletou se vám jejich…

Práce a podnikání
Začátky podnikání – výběr bankovního účtu pro podnikatele

Pokračujeme v představování jednotlivých kroků začínajícího podnikatele. Vedle získání živnostenského listu, registrace na…

Půjčky
Rychlá půjčka nemusí být jen od lichváře. Získáte ji i v bance!

Již mnoho měsíců trápí občany i podnikatele problematická ekonomická situace, které je způsobena krizí v celé Evropské unii.…

Bydlení
Výhody a nevýhody refinancování. Na co si dát pozor a s čím vám refinancování skutečně pomůže?

Refinancování hypotéky je zajímavý nástroj, který může využít každý, kdo chce ušetřit náklady spojené s vysokými úroky. Jedná…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY