Vyplatí se spořit na bankovních účtech v zahraničí?

Velikost textu: A A A

Vyplatí se spořit na bankovních účtech v zahraničí?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Každý rozumný střadatel se zajímá o zhodnocování svých úspor, v čase nízkých úrokových sazeb to platí dvojnásob. Jaké má spoření na zahraničních bankovních účtech výhodu oproti klasičtějším způsobům, jako jsou spořicí účty, termínované vklady nebo jiné spořicí produkty?

Nízké úrokové sazby střadatelům nepřejí

V době klesajících úrokových sazeb je opravdu těžké nalézt takový způsob spoření, díky němuž by se vaše prostředky alespoň trochu zajímavě zhodnocovaly. Největší problém pak nastává u volných finančních prostředků, které potřebujete mít rychle k dispozici – požadujete-li tedy vysokou likviditu.

Ačkoli se peníze na spořicím účtu příliš nezhodnocují, jejich ochrana před inflací je přeci jen vyšší než v případě účtu běžného, a proto je vhodné mít likvidní prostředky uloženy právě zde.

Pokud požadujete nižší likviditu, můžete využít termínovaných vkladů nebo specializovaných produktů se státní podporou, například stavebního spoření (zde je optimální horizont pro nakládání s prostředky 6 let).

Jsou podmínky pro spoření v zahraničí lepší?

Podmínky pro samotné zakládání účtu v zahraničí se liší v závislosti na dané zemi. Při rozhodování o tom, zda v zahraničí spořit, by vás měla zajímat:

  • výše úrokové sazby,

  • výše daně z úroků a způsob jejího odvodu,

  • způsob založení bankovního účtu.

Věnujme se nejprve poslednímu kritériu, zdánlivě nepodstatnému. Rozhodnutí o tom, zda umožní cizincům bankovní účet založit, je totiž pouze na bance, a podmínky se výrazně liší. Některé banky požadují trvalý pobyt, jiné otevřou účty jen těm cizincům, v jejichž zemi mají pobočky. Další nabízejí speciální produkty právě pro nerezidenty nebo vyžadují mít na území daného státu alespoň korespondenční adresu.

Rozhodnutí, zda vám banka umožní účet založit, závisí jen na její obchodní politice, stejné podmínky musí nabízet stejným žadatelům (cizincům, nerezidentům nebo rezidentům s cizí státní příslušností), nemůže se rozhodovat výběrově například podle státní příslušnosti.
Další věc, kterou je třeba zvážit, je výše úrokové sazby (proto ostatně vždy spoříme). A neméně důležitá je daň odvedená z úroků a způsob, jakým se tato daň odvádí. Některé země totiž nařizují bankám danit úroky v dané zemi, a může se stát, že při spoření v těchto zemích kvůli vyšší dani ještě proděláte. Jiné banky jen pošlou českému finančnímu úřadu informaci o výši připsaných úroků – a pak je na majiteli účtu, aby ve svém vlastním zájmu úroky zdanil.

Evropské země se liší v tom, jak silnou ochranu majitelům účtu poskytují. Některé banky, aniž by figurovaly na seznamu daňových rájů, ctí bankovní tajemství proto, že je jedním ze stavebních kamenů jejich bankovního systému.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: banka, spoření

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Spoření
K čemu slouží stavební spoření a změny od roku 2012

Uvažujete, že svým dětem uzavřete stavební spoření? K čemu vlastně slouží? Kdo a za jakých podmínek má na stavební spoření…

Spoření
Co je termínovaný vklad?

Víte, co je to termínovaný vklad a k čemu slouží? Máte-li k dispozici hotovost, kterou momentálně nepotřebujete, vložte jí…

Spoření
Na co můžeme využít úvěr ze stavebního spoření na podzim a v zimě?

Stavební spoření stále patří mezi nejrozšířenější způsoby úspor v zemi. A patří také mezi oblíbený základ pro čerpání úvěru…

Spoření
Jak si spořit na penzi

Trápí vás mizerné vyhlídky na dokonalé finanční zabezpečení v důchodu? Začněte spořit a nejlépe už teď! Pomůže i 500 korun…

Spoření
Další tipy, jak snížit náklady na bydlení

Přinášíme vám několik dalších tipů, jak uspořit. To se určitě pži rostoucích nákladech na energie a bydlení může hodit každému.Samozřejmostí…

Spoření
Od nového roku - 1.1.2013 - dochází ke změnám státní podpory u spoření na penzi!

Od ledna bude možné uzavírat nové doplňkové spoření. Už teď si můžete navýšit měsíční úložku tak, abyste od nového roku dostávali…

Spoření
Co dělat, když skončí stavební spoření?

Skončilo vám stavební spoření a momentálně nepotřebujete naspořené peníze? Víte, jaké máte možnosti?Stavební spoření je výhodným…

Spoření
Spořící účty pro podnikatele

Podnikatelé často mají pocit, že jsou ze strany bank diskriminováni. Některé banky jim sice nabízejí vedení účtu zdarma,…

Spoření
Spořící účty jako dobrý business? Pro banku nebo pro klienta?

 Máte otevřený spořící účet při svém bankovním účtu? Či jste dokonce změnili banku na základě nabídky této formy spoření?…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY