Jak na daňovou evidenci

Velikost textu: A A A

Jak na daňovou evidenci

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je potřeba ji vést? Poradíme vám!

Každý podnikatel, pokud se jedná o fyzickou osobu, je povinen vést si daňovou evidenci, která slouží ke zjištění základu daně z příjmů z podnikání. Jedná se v podstatě o jednoduché účetnictví, které si vedou fyzické osoby, které nejsou účetní jednotkou. Podnikatel jako právnická osoba vždy už musí vést podvojné účetnictví. Rozdíl je pak mezi vedením daňové evidence plátce a neplátce DPH.

Jak vést daňovou evidenci?

Daňová evidence zahrnuje příjmy a výdaje a také majetek a závazky. Není určeno, jakým způsobem by se měla daňová evidence vést, záleží na každém podnikateli, jaký postup zvolí. Podstatou vedení daňové evidence je mít přehledně uschovány veškeré doklady potvrzující příjmy a výdaje, nabytí majetku, zásob či jiných závazků. Veškeré doklady je nutné spolu s evidencí archivovat.

Výhodou je vést si daňovou evidenci v tabulkovém Excelu, kam stačí pouze přesně zaznamenávat veškeré příjmy a výdaje. Zvlášť se pak také vede evidence majetku, závazků – tzn. přijatých faktur a pohledávek – tzn. vydaných faktur. Často se také používá peněžní deník, kam se zapisují příjmy a výdaje.

Další možností je pořídit si účetní program, který nám vedení daňové evidence podstatně zjednoduší. Vyplatí se ale spíše podnikatelům, kteří už mají rozjetou živnost a nemají měsíčně v evidenci pouze pár položek.

Na konci každého roku se podává přiznání k dani z příjmů, daňová evidence tedy slouží k prokázání údajů uvedených v daňovém přiznání.

Evidence příjmů a výdajů

Do evidence příjmů a výdajů patří veškeré příjmy za daný kalendářní rok, ať už byly obdržené v hotovosti nebo bankovním převodem, dále daňově uznatelné výdaje a náklady na provoz živnosti, stravné při pracovních cestách, odpisy dlouhodobého majetku a podobně. Evidovat můžeme také hromadně nebo na přeskáčku, důležité je, aby to byly příjmy a výdaje za jeden kalendářní rok.

Daňová evidence majetku a závazků

Do evidence majetku a závazků patří inventura majetku, dlouhodobého hmotného majetku a soupis veškerých pohledávek a závazků.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: podnikání, daně, účetnictví

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Právo
Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY