Chcete pro nás pracovat? Jedině na fakturu

Velikost textu: A A A

Chcete pro nás pracovat? Jedině na fakturu

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Jak je tenká hranice mezi švarcsystémem a legálním pracovním poměrem? A co je příčinou toho, že stále více firem raději najme člověka na základě IČ, než aby ho zaměstnala?

Jedny z nejvyšších odvodů v Evropě

Podle dostupných studií, které se zaměřují na srovnání hrubé a čisté mzdy a výše pojistných odvodů, se Česká republika řadí k zemím s nejvyšší mírou zdanění. Jedná se o úctyhodných 34 %, které zaměstnavatel za zaměstnance odvádí.
Podle kritiků tohoto stavu je právě vysoká míra odvodů hlavním důvodem, proč řada zaměstnavatelů, zejména v některých profesích, sahá k praktikám neblaze proslulého švarcsystému, tedy najme na závislou činnost člověka na živnostenský list. Neriskuje tak jen vysoké pokuty, ale i další problémy v případě pracovního úrazu.

Kdy je práce na živnostenský list švarcsystém

O švarcsystém se jedná tehdy, pokud dodavatel pracuje na pracovišti objednatele, využívá k práci jeho prostředky (počítač nebo stroje), aniž by si je pronajal na základě řádně uzavřené smlouvy, pokud nevystupuje jménem svým, nýbrž jménem objednatele, a zejména pokud pracuje podle pokynů objednatele.
Základní odlišnost totiž spočívá v základním dodavatelsko-odběratelském vztahu. Díky tomu, že se jedná o takto volný vztah, jsou obě strany povinny platit příslušné odvody samy za sebe. Pokud však nastane situace, že jeden živnostník pracuje téměř výhradně pro jednoho objednatele, fakturuje zpravidla jednou měsíčně a velmi podobné částky nebo komunikuje prostřednictvím firemního e-mailu, naplňuje znaky švarcsystému.
Ve společnosti převažuje mylné přesvědčení, že švarcsystém se vztahuje zejména na dělníky na stavbách a podobné oblasti podnikání, opak je však pravdou. V současnosti roste skupina lidí, kteří se ochotně nechají „zaměstnat na fakturu“, protože mají nižší míru zdanění než zaměstnanci a zároveň i nižší odvody, a jejich čistý příjem je tak výrazně vyšší.

Nižší odvody na IČ, ale…

Skutečnost, že ze stejného ročního příjmu zaměstnanec získá výrazně méně než živnostník, zní lákavě. Na druhé straně je třeba upozornit na to, že živnostník se těší výrazně menší míře sociální ochrany.
V tomto kontextu nelze nezmínit výši důchodu – tento problém se totiž naplno vyjeví, až generace živnostníků, kteří začali podnikat na začátku devadesátých let, půjde do důchodu. Jejich důchody budou výrazně nižší než důchody zaměstnanců a je na místě otázka, zda byli tito živnostníci tak disciplinovaní, aby si během svého podnikání si část příjmu odkládali formou spoření na důchod. Totéž se samozřejmě týká všech souvisejících dávek nemocenského pojištění – daň za nižší pojistné odvody je vysoká a je věcí každého živnostníka, jak se této výzvě postaví a zda práci na IČ přijme.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: daně, švarc systém

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Daně
Účetní program pro snadné vedení daňové evidence. Jak vybrat ten správný?

Chcete si zjednodušit vedení daňové evidence? Pořiďte si účetní program. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný!Na trhu…

Daně
Jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí plátce a neplátce DPH?

Jinak vypadá daňová evidence plátce DPH a jinak daňová evidence neplátce DPH. O jaké rozdíly se jedná?Registrace k DPH je…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Daně
Daňová evidence nebo paušál?

Pokud nevedete daňovou evidenci, můžete uplatňovat výdaje paušálně. Co to vlastně znamená a ve kterých případech se uplatnění…

Práce a podnikání
Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Rozhodli jste se začít podnikat při zaměstnání? Přečtěte si kdo a za jakých podmínek může takto podnikat, co všechno vyřízení…

Daně
Koupě a prodej nemovitosti - jaké daně zaplatíte?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Počítejte s tím, že bez daňového přiznání se to neobejde. Jaké daně budete muset zaplatit?Daň…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY