Co obnáší spolupráce s daňovým poradcem?

Velikost textu: A A A

Co obnáší spolupráce s daňovým poradcem?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Každý rok si děláte daně sami a každý rok přemýšlíte nad tím, zda by přeci jen nebylo výhodnější využít služeb daňového poradce. Co spolupráce s daňovým poradcem podnikateli přinese a kdy se vyplatí?

S paušálem zbytečný luxus

Většina odborníků se shoduje na tom, že pokud podnikatel uplatňuje daňový paušál, je dlouhodobá spolupráce s daňovým poradcem zbytečná.

Pokud však uplatňuje výdaje podle skutečnosti, může daňový poradce ušetřit zajímavou sumu peněz – dokáže navrhnout nejvýhodnější formy zdanění a zároveň upozorní na možnosti uplatnění různých slev a odpočtů, které laik v našem daňovém řádu jen stěží najde sám.
Největší efekt pro podnikatele má pak dlouhodobá spolupráce s daňovým poradcem, kdy se podnikatel neradí o daňových záležitostech ex post, ale při jejich plánování – v takových případech lze ušetřit opravdu zajímavé prostředky.

Jak daňového poradce najít

Daňové poradenství je pro svoji vysokou odbornost a zároveň odpovědnost vázáno poměrně striktními předpisy, jako daňový poradce může působit jen ten, kdo je členem Komory daňových poradců České republiky.

K tomu, aby mohl daňový poradce svoji práci vykonávat, musí úspěšně složit předepsanou kvalifikační zkoušku a zároveň uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu. Spoluprací s daňovým poradcem ho zplnomocňujete k tomu, aby vás zastupoval ve věci zpracování daně z příjmu a odevzdání daňového přiznání – plnou moc musíte doručit příslušným úřadům v předepsaném termínu.

Pojištění proti odpovědnosti za způsobenou škodu

Pokud poradce udělá chybu, pokuta bude vyměřena podnikateli, tedy daňovému subjektu. Ten má však právo náhradu škody na svém poradci vymáhat – ostatně právě pro tyto případy je poradce pojištěn.
V případě, že úřady upozorní na chybu ve vašem daňovém přiznání a dalších souvisejících dokumentech, je poradce povinen chybu odstranit a zároveň, pokud se prokáže jeho zavinění, vzniklou škodu uhradit. Jinými slovy by musel poradce prokázat, že přes veškeré vynaložené úsilí nebylo možné chybě zabránit – tyto případy však nejsou příliš časté, většinou je na vině lidský faktor.

Podnikatel uzavírá s daňovým poradcem smlouvu, v níž jsou standardně definovány termíny předání účetních podkladů a zároveň odevzdání daňového přiznání.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: daně

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Daně
Účetní program pro snadné vedení daňové evidence. Jak vybrat ten správný?

Chcete si zjednodušit vedení daňové evidence? Pořiďte si účetní program. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný!Na trhu…

Daně
Jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí plátce a neplátce DPH?

Jinak vypadá daňová evidence plátce DPH a jinak daňová evidence neplátce DPH. O jaké rozdíly se jedná?Registrace k DPH je…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Daně
Daňová evidence nebo paušál?

Pokud nevedete daňovou evidenci, můžete uplatňovat výdaje paušálně. Co to vlastně znamená a ve kterých případech se uplatnění…

Práce a podnikání
Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Rozhodli jste se začít podnikat při zaměstnání? Přečtěte si kdo a za jakých podmínek může takto podnikat, co všechno vyřízení…

Daně
Koupě a prodej nemovitosti - jaké daně zaplatíte?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Počítejte s tím, že bez daňového přiznání se to neobejde. Jaké daně budete muset zaplatit?Daň…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY