Spropitné - okrádání státu nebo ne?

Velikost textu: A A A

Spropitné - okrádání státu nebo ne?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Spropitné nebo-li dýško je běžnou součástí odměn zaměstnanců restauračních zařízení. Již při výpočtu platu obvykle restauratér kalkuluje s tím, že část platu nahradí zaměstnanci dýško. S tím jsou srozuměni všichni, kdo v restauratérském byznysu podnikají.

Jenže to neznamená, že spropitné neskrývá určitá daňová zákoutí, která sice v současné době většinou nikdo neřeši, ovšem přesto existují a žijí svým životem.

Pro mnohé z vás může být následující informace překvapující, ale přesto je relevantní. Spropitné by se podle současných zákonů mělo danit. Zde hraje roli to, komu dýško patří. To záleží na pravidlech konkrétního restauračního provozu. Někde je dýško součástí příjmů provozovatele, byť obvykle doposud nezdaňovaných, jinde je, jak jsme psali výše, odměnou zaměstnanců, tedy číšníků, výčepních nebo kuchařů.

Každopádně pokud dýško obdrží provozovatel, mělo by být předmětem daně z příjmů. Jestliže se jedná o spropitné pro zaměstnance, tak by se mělo stát součástí mzdy a dále by se z něj mělo dokonce odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Pokud si říkáte, že se autor tohoto článku zbláznil, není tomu tak. Podle platných českých zákonů to tak opravdu je. V praxi ovšem je realitou, že kontroly ze strany finančních úřadů toto téma zatím neřeší, protože by bylo velmi problematické dokazování výše spropitného a kdo vlastně spropitné obdržel. Ale co není, může být....

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: daně

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Daně
Účetní program pro snadné vedení daňové evidence. Jak vybrat ten správný?

Chcete si zjednodušit vedení daňové evidence? Pořiďte si účetní program. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný!Na trhu…

Daně
Jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí plátce a neplátce DPH?

Jinak vypadá daňová evidence plátce DPH a jinak daňová evidence neplátce DPH. O jaké rozdíly se jedná?Registrace k DPH je…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Daně
Daňová evidence nebo paušál?

Pokud nevedete daňovou evidenci, můžete uplatňovat výdaje paušálně. Co to vlastně znamená a ve kterých případech se uplatnění…

Práce a podnikání
Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Rozhodli jste se začít podnikat při zaměstnání? Přečtěte si kdo a za jakých podmínek může takto podnikat, co všechno vyřízení…

Daně
Koupě a prodej nemovitosti - jaké daně zaplatíte?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Počítejte s tím, že bez daňového přiznání se to neobejde. Jaké daně budete muset zaplatit?Daň…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY