Jak šel čas s výdajovými paušály

Velikost textu: A A A

Jak šel čas s výdajovými paušály

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Výdajové paušály jsou citlivým tématem, které diskutují nejen podnikatelé, ale i politici a daňoví odborníci. Paušální výdaje se mohou na první pohled zdát velmi výhodným nástrojem daňové optimalizace, kterou zaměstnanec v porovnání se živnostníkem nemá. Kde se výdajové paušály vzaly a jaké změny se plánují?

Paušální výdaje v minulosti

Výdajové paušály nejsou novinkou polistopadových vlád, v jisté modifikaci je můžeme nalézt již v době Rakousko-Uherska, tehdy se ovšem týkaly nejprve zaměstnanců. V období Československa se vztahovaly výhradně na zaměstnance a během socialismu, který podnikání příliš nepodporoval, byly paušály definovány podobně jako dnes, v návaznosti na obor, v němž podnikatel působí.

Po roce 1990 se začalo o výdajových paušálech více mluvit a nastavovaly se různé sazby pro různé obory. Po přelomu milénia byl znatelný jednoznačný trend paušály navyšovat, dnes jsme však svědky vývoje zcela opačného.

Paušál už není tak výhodný jako dříve

Pokud byl donedávna paušál výhodným nástrojem, jak ušetřit na dani z příjmů i pojistném, stává se nyní předmětem rozvahy – vyplatí se vůbec ještě paušální výdaje použít?
V roce 2013 totiž nastaly určité změny, které výhodnost paušálů snížily. Ačkoli si mohou zemědělci i řemeslníci odečíst 80% výdajový paušál, ostatní živnostníci 60% a svobodní živnostníci 40%, odpadá při uplatnění paušálů možnost odečíst si slevu na manželku a vyživované dítě. Proto pokud máte například manželku na rodičovské, vyplatí se spočítat si, zda se vám přeci jen nevyplatí uplatnit skutečné výdaje.

Další omezení, které vstoupilo roku 2013 v platnost, je omezení 30% a 40% výdajového paušálu limitem 2 miliony korun v obratu. Těmito opatřeními ale plánované změny v paušálech nekončí, ministerstvo financí chystá omezit 60% paušál stropem 1,2 milionu korun. Pokud se navíc podaří prosadit zvýšení slevy na druhé a další dítě, skupina důvodů, proč paušály nevyužívat, by se rázem rozšířila o další.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: daně

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Daně
Daňové doklady podle novely zákona o DPH. Které změny mají proběhnout?

Novela zákona o DPH má přinést změny ve vystavování daňových dokladů. Cílem má být menší administrativní zátěž pro podnikatele.…

Daně
Daň dědická a darovací. Kolik zaplatíte od roku 2013?

V souvislosti s daňovou reformou mají proběhnout také změny týkající se výše sazby a limitu pro osvobození od darovací a…

Daně
Účetní program pro snadné vedení daňové evidence. Jak vybrat ten správný?

Chcete si zjednodušit vedení daňové evidence? Pořiďte si účetní program. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný!Na trhu…

Daně
Jaký je rozdíl mezi daňovou evidencí plátce a neplátce DPH?

Jinak vypadá daňová evidence plátce DPH a jinak daňová evidence neplátce DPH. O jaké rozdíly se jedná?Registrace k DPH je…

Daně
Pojistné a zdravotní prohlídky u dohody o provedení práce v roce 2012

Novinkou je zpojistnění dohod, u kterých skutečná, zúčtovaná měsíční mzda přesahuje 10 tisíc korun. V tomto případě se již…

Daně
Daňová evidence nebo paušál?

Pokud nevedete daňovou evidenci, můžete uplatňovat výdaje paušálně. Co to vlastně znamená a ve kterých případech se uplatnění…

Práce a podnikání
Podnikání jako vedlejší činnost při zaměstnání

Rozhodli jste se začít podnikat při zaměstnání? Přečtěte si kdo a za jakých podmínek může takto podnikat, co všechno vyřízení…

Daně
Koupě a prodej nemovitosti - jaké daně zaplatíte?

Kupujete nebo prodáváte dům či byt? Počítejte s tím, že bez daňového přiznání se to neobejde. Jaké daně budete muset zaplatit?Daň…

 
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<link rel= " />
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<link rel= " />
<html>
<head><title>403 Forbidden</title></head>
<body>
<center><h1>403 Forbidden</h1></center>
<hr><center>nginx</center>
</body>
</html>
<html>
<head><title>403 Forbidden</title></head>
<body>
<center><h1>403 Forbidden</h1></center>
<hr><center>nginx</center>
</body>
</html>
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
<a href=Found. " />
<a href=Found. " /> Found. <!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY