Od kdy můžete dát dítě do školky, aniž byste přišli o rodičovský příspěvek?

Velikost textu: A A A

Od kdy můžete dát dítě do školky, aniž byste přišli o rodičovský příspěvek?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Maminky pobírající rodičovský příspěvek často řeší otázku, od kdy mohou dát dítě celodenně do školky a něco si přivydělat, aniž by přišly o rodičovský příspěvek?

Od ledna 2013 se stávající situace nezmění. Větší změna nastala v loňském roce, kdy rodičovský příspěvek činil celkem 220 000 a žadatelka o něj si mohl vybrat, kterou z variant bude čerpat. Dobrou zprávou je to, že rodiče mohou dát své dítě do předškolního zařízení už od dvou let a neztratí přitom nárok na rodičovský příspěvek. A tak to bude i nadále.

Existují dvouleté, tříleté nebo čtyřleté varianty pobírání rodičovského příspěvku, přičemž platí, že žadatel nesmí překročit 70% předchozího měsíčního výdělku a zároveň částku 11 500 korun měsíčně. Na základě volby varianty je pak možné v průběhu pobírání příspěvku jednou za tři měsíce provést změnu čerpání.

Ještě v roce 2011 byla čtyřletá varianta povinná pro nezaměstnané ženy nebo podnikatelky, které si neplatily nemocenské pojištění. Od roku 2012 pak měli rodiče možnost volby a stačilo, že podmínku placení pojistného splnil manžel žadatelky a otec dítěte. Při zájmu o čerpání dvouleté varianty je však potřeba zohlednit měsíční příjem žadatele a pokud neměl hrubý měsíční příjem nad 16 500 korun, tak musí volit jinou variantu. Čtyřletá varianta je pak povinná pouze v případě, že si pojištění neplatil ani jeden z rodičů.

V případě tříleté varianty se jedná o měsíční částku 7600 korun po dobu prvních devíti měsíců, dále již jen 3800 korun.
Ještě v roce 2011 dítě mladší tří let mohlo navštěvovat mateřskou školu pouze na 4 hodiny denně nebo na 5 dnů v měsíci, aby rodič nepřišel o rodičovský příspěvek. V současné době neexistují žádná omezení a děti rodičů pobírajících příspěvek a zároveň pracujících mohou navštěvovat předškolní zařízení od dvou let věku.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: státní příspěvky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Jak získat dotace od úřadu práce?

Chcete podnikat a nemáte našetřeno? Získejte dotace od úřadu práce! Poradíme vám, jak na to!Začínajících podnikatelů bez…

Právo
Porodné zůstává i v roce 2013

Mluvilo se o tom, že porodné po roce 2013 bude definitivně zrušeno. Jak tedy vypadá situace v novém roce? Zdá se, že porodné…

Práce a podnikání
Registrace na úřadě práce. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dostali jste výpověď, přerušili podnikání nebo jste čerstvými absolventy a nemáte práci? Zaregistrujte se na úřad práce,…

Práce a podnikání
Co vás čeká na úřadu práce

 Ukončili jste své podnikání a hledáte práci? Pak by vaše nejbližší kroky nejspíše měly směřovat na Úřad práce, na němž…

Daně
Svobodné matky můžou získat i tyto dávky a příspěvky

 Dávky sociální potřebnostiU svobodné matky, která žije osaměle a neuvedla otce dítěte, se nepřihlíží k příjmu manžela…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY