Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

Velikost textu: A A A

Co dělat, když vám někdo dluží za fakturu?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Váš odběratel vám nezaplatil a nevíte, jak máte postupovat, abyste se domohli zaplacení faktury? Poradíme vám, jak postupovat, a zároveň jak také neproplaceným fakturám předcházet.

Jak se domoci uhrazení faktury

Pokud jste vystavili fakturu, která nebyla k datu splatnosti bez důvodu uhrazena, můžete postupovat podle níže uvedených kroků.
V prvé řadě byste měli dlužníka kontaktovat a upozornit ho na nezaplacení faktury, vyloučíte tak případný omyl.

Pokud dlužník kontakt neumožňuje, vyhýbá se vám, nezvedá telefony, můžete mu pohrozit zapsáním do některého z veřejně přístupných registrů dlužníků, například Centrálního registru dlužníků. Taková výhrůžka může některé neplatiče přimět k tomu, aby svůj závazek uhradili.
Pokud ani to nepomůže, je na místě kontaktovat právníka. Je však třeba zvážit, zda je nezaplacená pohledávka v takové výši, aby se vám vyplatilo právníka najmout. I nižší částky jsou samozřejmě za určitých okolností vymahatelné, ale vynaložené náklady mohou být vyšší než pohledávka.
K tomu, aby bylo soudní vymáhání úspěšné, je třeba mít doloženou nejen vystavenou fakturu, ale také nějaký doklad o dodání zboží nebo poskytnutí služeb – zkrátka je třeba mít v ruce něco, čím doložíte, že jste zboží nebo službu skutečně dodali. Pomůže předávací protokol, doklad o předání, výpověď svědků, e-mailová komunikace apod.

Pokud soudní spor vyhrajete, část nákladů na právníka můžete zaplatit z toho, co na dlužníkovi vysoudíte. Pro samotný úspěch sporu je důležité, jak precizně je celý obchod zdokumentován. V případě vaší výhry uloží soud dlužníkovi platebním rozkazem příslušnou částku uhradit, pokud ji neuhradí, přijde na řadu exekuce nebo výkon rozhodnutí.

Jak předejít obchodům s nespolehlivými partnery

Mnohem snazší než vystavenou fakturu vymáhat je předcházet tomu, aby k takovýmto situacím vůbec docházelo. Vyplatí se dobře prověřovat obchodní partnery, pečlivě vést dokumentaci a nechat si potvrdit zadání zakázky objednávkou a její přijetí například předávacím protokolem.

U právnických osob můžete prověřovat jejich finanční zdraví prostřednictvím účetních závěrek a výročních zpráv, které jsou ze zákona zveřejňovány na internetu. U OSVČ může být jistým indikátorem seznam dlužníků na zdravotním pojištění, které zveřejňují všechny zdravotní pojišťovny.
Pokud máte pochybnosti o spolehlivosti daného obchodního partnera, domluvte se na platbě zálohy předem.
Závěrem je třeba zdůraznit, že pro OSVČ je nutné mít vytvořenou finanční rezervu, protože platební morálka je v České republice stále pod evropským průměrem a faktury jsou propláceny v průměru desítky dní po jejich splatnosti.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Souvisejíci firmy

Štítky: právo, podnikání

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Právo
Sousedské vztahy podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník přináší řadu změn i v oblasti sousedských vztahů. Víte, jaká práva a jaké povinnosti máte jako vlastník…

Práce a podnikání
Sháníte prostory pro podnikání? Svěřte to odborníkům!

 Každý podnikatel ví, že čas jsou peníze. Je proto logické, že všichni, kdo se podnikání věnují, by měli investovat…

Práce a podnikání
Získejte kontakty na seriózní stavební firmy

 Stavebnictví v České republice nezažívá zrovna nejlepší časy. Hospodářská recese ztěžuje podnikání nejedné firmě v…

Práce a podnikání
Jak začít podnikat

Uvažujete o podnikání a nevíte přesně jak na to? Co všechno je potřeba vědět, znát a zařídit před zahájením podnikání? Poradíme…

Daně
Jak na daňovou evidenci

Pokud podnikáte, vedení daňové evidence se rozhodně nevyhnete. K čemu vlastně daňová evidence slouží a jakým způsobem je…

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Právo
Obchodní společnosti v kostce

Uvažujete o založení firmy nebo přibrání společníka do obchodu? Podívejte se, jaké máte možnosti! Vzniku obchodní společnosti…

 
Jak ušetřit při nakupování vánočních dárků
Jak ušetřit při nakupování vánočních dárků Jak ušetřit při nakupování vánočních dárků
Jak poznat biopotraviny 6/6
Jak poznat biopotraviny 6/6 Jak poznat biopotraviny 6/6
Předpověď pro měsíc srpen 2019
Předpověď pro měsíc srpen 2019 Předpověď pro měsíc srpen 2019
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" />
<!DOCTYPE HTML PUBLIC 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
" /> 301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Apache/2.4.6 (CentOS) Server at www.okultweb.cz Port 80
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY