Co čeká účastníky druhého pilíře?

Velikost textu: A A A

Co čeká účastníky druhého pilíře?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Že druhý pilíř důchodového systému doznal od doby, kdy vznikl, značný změn, ví i ten, kdo se o problematiku důchodové reformy nezajímá. Co čeká účastníky druhého pilíře v nejbližší době?

O peníze nepřijdou

Asi nejdůležitější zpráva pro účastníky této formy důchodového spoření je ta, že o své peníze nepřijdou. Vláda garantovala, že veškeré vynaložené prostředky jim budou převedeny buď na soukromé účty, nebo na třetí pilíř – podle toho, co si sami zvolí.

Kdy přestanou platit?

Podle rozhodnutí vlády přestane více než 80 tisíc účastníků druhého pilíře odvádět své prostředky v lednu 2016. Do té doby je účast na spoření povinná, nemohou přerušit své přispívání do systému, stejně jako nemohou ovlivnit účast v prvním pilíři.

Lze do druhého pilíře vstoupit?

Protože druhý pilíř představoval velmi zajímavý způsob investice, a to zejména v době, kdy jsou úrokové sazby nízko při zemi, vláda zamezila možnosti vstupovat o druhého pilíře komukoli dalšímu, tedy i těmto spekulantům. Druhý pilíř v podstatě jen dobíhá.

Co bude se třetím pilířem?

Nejzajímavějších a nejvýraznějších změn dozná třetí pilíř důchodového systému. Nově bude možné produkty v tomto systému založit i dětem pod 18 let, rodiče tak budou moci spořit svým potomkům na důchod. Cílem vlády je zatraktivnit všechny produkty, které vedou lidi k zajištění se na stáří vlastními prostředky.

Český důchodový systém je jedním z nejsolidárnějších na světě. V důsledku toho, že od listopadu 1989 nedošlo k provedení potřebných reforem, klesá životní úroveň důchodců – poměr průměrné výše důchodu k průměrné mzdě je stále nepříznivější.

Starobní důchodci tvoří jednu ze skupin obyvatel, které jsou nejvíce ohroženi chudobou. Nejvíce se to týká zejména těch seniorů, kteří zůstanou na stáří bez partnera a musí hradit životní náklady z jediného důchodu. Čeští důchodci představují evropský unikát také v tom směru, že se ve stáří spoléhají na příjmy z důchodu z celých 95 %, pouze 5 % jejich příjmů pochází odjinud.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: důchod

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Spoření
Jak se zabezpečit na důchod 1/4

 Odchod do důchodu čeká jistě každého z nás. Lidé na konci svého produktivního věku už mají nástup do důchodu co nevidět,…

Spoření
Jak se zabezpečit na důchod 2/4

 Než spoléhat pouze na důchod od státu, který je nyní reprezentován jako první pilíř, je určitě lepší zapojit se také…

Spoření
Jak se zabezpečit na důchod 3/4

 Ačkoliv stát i bankovní instituce neustále prosazují své pilíře a jejich možnosti, nemusíte se při svém spoření omezovat…

Spoření
Jak se zabezpečit na důchod 4/4

 V prvních třech dílech našeho seriálu o tom, jak se zabezpečit na důchod jsme si shrnuly možnosti, od těch co propaguje…

Práce a podnikání
Důchodci a možnosti brigády

 Nejsou to pouze studenti nebo nezaměstnaní, kteří si chtějí vylepšit svou finanční situaci. Stále častěji hledají různé…

Daně
Přivyděláváte si? A jste si jisti, že nejste účastníky důchodového a zdravotního pojištění?

 Od 1. ledna 2014 se změnily podmínky pro nemocenské a důchodové pojištění, nově jsou označováni jako zaměstnanci za…

Práce a podnikání
Jak budou vypadat důchody drobných živnostníků?

Rozdílů mezi zaměstnancem a OSVČ je celá řada. Jedním z nich je i osobní vyměřovací základ, ze kterého se počítá důchod.Dobu…

Práce a podnikání
Pracující důchodci si polepší

 V důsledku rozhodnutí Ústavního soudu vyhlášeného na konci letošního července se vrací pro pracující důchodce…

Práce a podnikání
Konec druhého pilíře, s ním i změn v důchodovém spoření se blíží

 Avizovaný konec druhého pilíře se nezadržitelně blíží. Od ukončení možností vstoupit do tohoto systému důchodového…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY