Minimální mzda bude opět zvýšena

Velikost textu: A A A

Minimální mzda bude opět zvýšena

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Minimální mzda je institut, který není zaveden ani ve všech členských státech EU – tam, kde zaveden je, však budí velké emoce v případě, že ne/má být zvyšována. Jaké jsou v této oblasti plány současné vlády a jaké má zvýšení minimální mzdy konsekvence?

Zvýšení podruhé

Rusnokova vláda schválila zvýšení minimální mzdy z 8.000,– Kč na 8.500,– Kč. Jedná se o první zvýšení za posledních sedm let, pravicové vlády k tomuto kroku přistupovat nechtěly, protože byly přesvědčeny, že tím nevyhnutelně dojde ke zvýšení nezaměstnanosti.

Premiér Bohuslav Sobotka se nechal v posledních týdnech slyšet, že minimální mzdu o další pětistovku zvedne a že ji bude zvedat každý rok. Kolika lidí se tato změna dotkne?

Minimální a zaručená mzda

Minimální mzda je stanovena na 40hodinový pracovní týden, pokud by zaměstnanec pracoval na dobu kratší, minimální mzda se úměrně krátí – platí to ovšem jen tehdy, pokud kolektivní předpis neumožňuje zaměstnancům se zkrácenou pracovní dobou dosahovat plné výše minimální mzdy.

Minimální mzda se vztahuje také na dohody konané mimo pracovní poměr a dále na každý jednotlivý pracovní poměr, a to i tehdy, pokud má zaměstnanec souběh zaměstnání – vychází se z toho, že jeho minimální mzda musí být 8.500,– Kč za 40 odpracovaných hodin týdně, nebo 50,60 Kč přepočteno na hodinu.
Minimální mzdu však může mít jen ten, kdo spadá do kategorie nejméně kvalifikovaných pracovníků – jejich počty se odhadují v řádu menších statisíců, otázkou ovšem zůstává, kolik z těchto lidí dostává ještě část platu „stranou“.

Zaručená mzda se vztahuje k osmi kategoriím prací, které mají vždy na stejné úrovni společnou úroveň složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Nejnižší, tedy první stupeň odpovídá minimální mzdě. Zákon dále určuje, jakou minimální mzdu musí mít pracovníci jednotlivých skupin profesí, rozpětí je od 8.500,– Kč do 17.000,– Kč. Nařízení o zaručené mzdě se vztahuje k nepodnikatelské sféře, nebo k podnikatelské sféře, kde není kolektivní smlouva nebo kde kolektivní smlouva mzdové podmínky neřeší.

Zvýšit, nebo ponechat?

Otázka, zda zvýšit minimální mzdu, je diskutabilní. Na jedné straně zvýšíte příjem osob, které pracují za opravdu minimální ohodnocení. Na druhé straně však zvýšíte i personální náklady zaměstnavatelům, kteří mohou začít propouštět. Levicové vlády tradičně tíhnou ke zvyšování minimální mzdy, pravicové ji naopak nechávají stagnovat.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: zaměstnání, mzdy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Změny výše minimální mzdy od roku 2013

Od roku 2013 došlo ke změně výše minimální mzdy. Jak se tato změna projeví?Do roku 2012 byla základní sazba minimální mzdy…

Pojištění
Kdy hradí zaměstnavatel zdravotní pojištění v případě neplaceného volna zaměstnance?

Budete-li po svém zaměstnanci požadovat neplacené volno, je to právě on, kdo má povinnost zaplatit vaše zdravotní pojištění.…

Práce a podnikání
Staňte se vlastním pánem a vyhněte se nezaměstnanosti

Podle posledních zpráv nezaměstnanost v České republice stoupá. Stále více občanů se tedy potýká s problémem, jak vydělat…

Práce a podnikání
Registrace na úřadě práce. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dostali jste výpověď, přerušili podnikání nebo jste čerstvými absolventy a nemáte práci? Zaregistrujte se na úřad práce,…

Práce a podnikání
Povinné pracovnělékařské prohlídky od dubna 2013

Od dubna 2013 došlo ke zméně v oblasti pracovně-lékařských prohlídek. Co si na nás zákonodárci přichystali? Jaké jsou povinnosti…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY