Pracujete u počítače? Pozor na záda!

Velikost textu: A A A

Pracujete u počítače? Pozor na záda!

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 O nemocech z povolání se hovoří nejvíce v souvislosti s manuálními profesemi. Páteř je namáhána u lidí pracujících manuálně, zvedajících těžká břemena nebo pracujících na těžkých strojích. Co však lidé pracující v kanceláři, je jim co závidět?

Co říkají statistiky

Nemoci pohybové soustavy jsou podle statistik České správy sociálního zabezpečení dlouhodobě druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti, na prvním místě jsou nemoci horních cest dýchacích. A z nemocí pohybové soustavy jednoznačně vedou problémy s páteří, zhruba ze dvou třetin.
V prvním čtvrtletí letošního roku byla průměrná délka dočasné pracovní neschopnosti 46 dnů u žen a 44 u mužů, přičemž lidé marodící s pohybovou soustavou stonali výrazně déle, více než 70 dní. Co nemoci páteře způsobuje a jak se jim vyhnout?

Proč záda bolí

K nemocem páteř (ale i obecně pohybové soustavy) vede jakákoli opakovaná nebo dlouhotrvající činnost vykonávaná ve stále stejné poloze, bez možnosti kompenzace jiným pohybem.
Z tohoto hlediska existují přímo i konkrétní doporučení, jakým pohybům se při práci vyhnout, abychom naše záda chránili – při zvedání břemen ze země byste se měli zvedat s rovnými záda a pokrčenými koleny z podřepu, rozhodně byste se neměli ohýbat pro předmět k zemi.

Nejčastějšími problémy v oblasti zad jsou problémy s bederní páteří, kterou mají zejména řidiči nákladních vozů nebo traktorů, ale také zedníci nebo například zdravotníci – zkrátka všichni ti, kteří zvedají těžké náklady a při práci se ohýbají a různě otáčejí. I z tohoto důvodu se objevila iniciativa, díky které by nemoci bederní páteře mohly být uznány jako nemoci z povolání a zaměstnanec by mohl získat odškodnění.

Co však lidé v kancelářích?

Pravidelný pohyb a správné uspořádání pracovního prostoru je základ

Ten, kdo pracuje v kanceláři, má nejčastěji problémy s krční páteří. Naděje na uznání těchto problémů jako nemocí z povolání je v nedohlednu, a nejen proto je odpovědnost za případné problémy, bolesti i dlouhou pracovní neschopnost na těchto pracovnících samotných. Co dělat, abychom byli fit i po 8 hodinách sezení u počítače?

  • Seďte s nohama pokrčenýma v kolenech, holeně a stehna svírají pravý úhel. Chodidla mějte opřená celou plochou o podlahu.

  • Pravý úhel svírá i trup a stehenní kost (tj. mějte rovná záda) a paže a loket.

  • Lokty mějte nad rovinou klávesnice. V křížové oblasti si můžete záda podložit polštářkem, abyste se neprohýbali dopředu (břicho vystrčené ke stolu).

  • Předloktí by nemělo na desce stolu ležet, měli byste ho držet vodorovně s deskou stolu.

  • Monitor by měl být umístěn tak, aby byl horní okraj obrazovky ve výšce očí (většinou máme monitory příliš nízko).

  • Zapomeňte na klávesnice s nožičkami nebo umístěné ve výsuvné části stolu, ničíte si mnohem více zápěstí.

  • Dělejte v práci přestávky, projděte se, nebo protahujte nohy (i pod stolem můžete cvičit tak, že se postavíte střídavě na špičku a pak na patu, prokrvíte tím lýtka a zamezíte vzniku křečových žil).

  • Notebook se snažte umístit tak, aby obrazovka opravdu končila ve výšce očí, a používejte externí klávesnici.

  • Zaměstnávejte oči, snažte se mrkat (oči mají tendenci při pohledu do monitoru omezit mrkání) a každou chvíli zaostřete na vzdálenější předměty.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách ziskweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel ziskweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - ziskweb.cz.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Vyhledávání firem

Zaměření
Lokalita
Typ firmy:

Štítky: zaměstnání, zdraví

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Práce a podnikání
Co je dohoda o pracovní činnosti

Sháníte brigádu nebo jste v pozici zaměstnavatele a uvažujete, že byste na dohodu přibrali šikovného pracovníka? Jaký je…

Právo
Víte, jak má vypadat pracovní smlouva a které náležitosti by měla mít? Poradíme vám!

Pracovní smlouva je vlastně dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, která potvrzuje vznik pracovního poměru mezi oběma…

Právo
Kdy máte nárok na odstupné?

Dostali jste výpověď a rádi byste věděli, zda máte nárok na odstupné? Ve kterých případech a za jakých okolností můžete vlastně…

Práce a podnikání
Návrat po rodičovské dovolené do zaměstnání. Na co máte právo?

Nastupujete po rodičovské dovolené zpátky do zaměstnání? Jak dlouho je zaměstnavatel povinen vám držet místo a na co všechno…

Práce a podnikání
Staňte se vlastním pánem a vyhněte se nezaměstnanosti

Podle posledních zpráv nezaměstnanost v České republice stoupá. Stále více občanů se tedy potýká s problémem, jak vydělat…

Práce a podnikání
Registrace na úřadě práce. Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dostali jste výpověď, přerušili podnikání nebo jste čerstvými absolventy a nemáte práci? Zaregistrujte se na úřad práce,…

Práce a podnikání
Povinné pracovnělékařské prohlídky od dubna 2013

Od dubna 2013 došlo ke zméně v oblasti pracovně-lékařských prohlídek. Co si na nás zákonodárci přichystali? Jaké jsou povinnosti…

Investice
Investujte do vzdělání a zvyšte svoji šanci na trhu práce vysokoškolským diplomem

Nezaměstnanost nejenom u nás, ale v celé Evropě roste. Každý rok se nepříznivé ukazatele zvyšují a získat zaměstnání je čím…

Práce a podnikání
Jak se stravovat při práci na směny

 Nemusíte pracovat zrovna ve zdravotnictví, abyste pocítili na vlastní kůži, jak dokáže mít člověk rozházené stravovací…

 
Vítejte Spoření Půjčky Investice Pojištění Daně Právo Práce a podnikání Bydlení
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY